Sistem yükseltmek istiyorum seçtiğim bileşenler uygun mu ?

Uzmanım normalde yazılımsal hata sorularına cevap veriyorsunuz biliyorum fakat çıkmazdayım konu açmadığım forum kalmadı fakat hiç birisinden tatmin edici cevap alamadım son ümidim sizsiniz lütfen açıklayıcı biçimde doğru seçim yapmam da yardımcı olursanız çok sevinirim.
Almayı düşündüğüm bileşenler şunlardır :

1-GSKILL 16GB (2X8GB) TRIDENT Z RGB LED DDR4 3600Mhz CL15 Dual Kit Ram
2-Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 (Wi-Fi) 2133mhz-3600mhz(OC) AM4 ATX Anakart
3-AMD Ryzen 7 2700X 3.70 Ghz 20MB AM4 12nm İşlemci

Bu bileşenleri almayı düşünüyoruz.

Şu anki sistem:

1-CORSAIR CARBIDE SERİSİ CHAMP/SPEC-02 80PLUS 650W KIRMIZI FANLI MidT ATX KASA
2-OctalCore AMD FX-8320, 4000 MHz (20 x 200) İşlemci
3-MSI 970 Gaming (MS-7693) (2 PCI, 2 PCI-E x1, 2 PCI-E x16, 4 DDR3 DIMM, Audio, Gigabit LAN) Anakart
4-Kingston HyperX KHX1600C9D3/4GX - Kingston HyperX KHX1600C9 (8GB Ram)
5-MSI GTX760 Twin FrozrGaming OC GDDR5 2GB 256Bit Nvidia GeForce DX11.1 Ekran Kartı
6-Dell 27" S2716DG 144HZ 1ms G-Sync 2K HDMI DP Led Gaming Monitör

Monitörü yeni aldım yavaş yavaş sistemi yükseltiyorum. Ekran kartı şimdilik aynı kalacak yeni ekran kartlarının çıkmasını beklemeyi düşünüyorum. Ek olarak bütçem 1080 vs gibi sistemler içinde uygun değil şuanlık.
Aynı zamanda yayında ve render yapacağım için AMD işlemcisini düşündüm. Kafama takılanlar şunlar. Gigabayte anakartlarında güncellemede yavaş kaldığını söyledi bir forumda 3 Admin bana ASUS ROG CROSSHAIR VII HERO (WI-FI) AMD X470 Ryzen 2000 Soket AM4 DDR4 3466MHz(O.C) WIFI RGB Gaming Anakart önerdiler. Bu kasaya ve bu PSU'ya bunlar uyar mı ?
Anakartta

1 x 24-pin ATX ana güç konektörü
1 x 8-pin ATX 12V güç konektörü
1 x 4-pin ATX 12V güç konektörü

Bulunmakta benim güç kaynağımda bunların olup olmadığını bilmiyorum. Birde sormak istediğim bu bileşenler ile ekran kartına her herhangi bir sıkıntı yaratır mı ekran kartının işlemciye yaptığı darboğaz gibi işlemci  de ekran kartına bi yük bindirir mi? RAM'ları 3600 MHz seçtim çünkü Ryzen işlemcilerde çok FPS farkı yaratıyor test sonuçlarına göre.

EK: RAM olarak bunuda ( aşağıda ki ) düşünmekteyim çünkü yukarıda belirttiğim ram hiç bir yerde stokta kalmamış durumda maalesef. Adata hakkında ki yorumunuzu da bilmek isterim. Son çare olarak bunları buraya yazmış bulunmaktayım eğer beni kırmayıp yardımcı olursanız çok sevinirim.

ADATA 16GB (2X8GB) 3600MHZ XPG SPECTRİX D40 RGB PC RAM CL17 AX4U360038G17-DR40 288PİN 1.2V SOĞUTUCULU

Seçimim Gigabyte yönünde olursa bu gece alacağım ve yarın kargolanacak. Asus olursa beklemek zorunda kalacağım.

kullanici422194 kullanici422194 (1)
5 yıl önce sordu

  • sorunu detaylı inceleyip cevap yazacağım.. az işim var. murat 5 yıl önce

Toplam 1 Cevap

Hızlıca bir baktım yazdıklarına. Öncelikle darbogaz sorunu yaşamak gibi bir korkun varsa ekran kartını da değiştirmelisin. MSI GeForce GTX 760, GPU  senin yeni alacağın sistem için çok zayıf.  Almak istediğin anakart, ram ve işlemci birbiriyle uyumlu.

Gigabyte konusunda da benim düşüncem olumlu. Pek çok Gigabyte anakart kullandım ve hiç sorun yaşamadım. Anakartın güncelleme konusunda ben farklı düşünüyorum. Anakarta gelen yazılım güncellemeleri genelde hata gidermeye yönelik olur. Bir anakart çok fazla güncelleme alıyorsa bu o anakartın çok statil olmadığını gösterir. Bir anakartın az güncelleme alması bir sorun değildir.

Bahsetmemişsin ama önemli bir konuda disk, HDD. Alacağın sistemde mutlaka SSD olmalı. Bu işlemci ve ram kadar önemli bir konu.

Aynı ekran kartı ile bu sistemi toplarsan neredeyse %75 darbogaz sorunu yaşarsın.

murat murat (12492)
5 yıl önce cevaplandı

  • HDD-SSD Zaten mevcut onlar var. KINGSTON SV300S37A120G (120 GB, SATA-III) ve WDC WD10EZEX-00BN5A0 (1 TB, 7200 RPM, SATA-III) İşlemciye darboğaz olduğunu biliyordum ama Ekran kartına da mı darboğaz var ? kullanici422194 5 yıl önce
  • Darboğaz denilen şey kısaca iki donanım biriminin birbirinin hızına ayak uyduramamasıdır. Bu tek taraflı olmaz. Bir sistemin stabil çalışması için tüm donanım birimlerinin birbiri ile uyumlu olması gerekir @kullanici422194 murat 5 yıl önce