Sistemimde aşırı donma sorunu yaşıyorum. Problem ne olabilir?

Merhaba. Daha öncede başlık açmıştım işlemci fanı dönmüyor görüntü gelmiyor diye.Tamire verdim. Anakartı değiştirdi uyumlu ram taktı birde power supply değiştirdi. Bilgisayarı aldım çok donuyor. Bilgisayar oyunda veya çoklu sayfada donmuyor.  Açıldığı anda bilgisayarın özelliklerine baksan bile donarak açılıyor. Sistem düşük idarelik yaptırmıştım.

Sistem özellikleri :

Win 7 professional 32 bit.

Anakart : ASUS p5l-mx

İşlemci : Intel pentium 4 cpu  3.40 ghz 2 (CPUs)

Ram : 1gb  Hdd : 160 gb

Ekran kartı :  amd radeon hd 5500 series

oguzhan34 oguzhan34 (96)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Ekran kartımın fanı dönmediğini fark ettim.Ekran kartını tamir ettikten sonra sorunum çözüldü.

    oguzhan34 oguzhan34 (96)
    6 yıl önce cevaplandı

      Sabit disk kaynaklı problem olabilir.

      CHKDSK taraması yapmalısın:

      Disk bölümlerini (bilhassa C.'yi ama varsa diğer bölümleride) /f ve /r komutlarıyla tara ( chkdsk c: /f /r ve varsa chkdsk d: /f /r gibi ).

      CHKDSK taraması nasıl yapılır:

      Yönetici yetkisi ile cmd (komut istemi) açılır ve chkdsk komutu yazılarak enter'lenir. Çikan y/n sorusuna cevabı yazılarak yine enter'lenir.

      Taramalar oldukça uzun sürer, sabırla sonuna kadar beklenmelidir (Bazan taramadaki ilerleme takılır gibi uzunca bir süre aynı %'de de kalabilir. Hiç meraklanmayın ve sabırla beklemeye devam edin. Eninde sonunda tarama kaldığı yerden devam edecek ve sonuçlanacaktır.).

      Ayrıca sistem konfigürasyonu günümüz ihtiyaçlarına göre çok yetersiz. Eğer imkanı varsa 1 GB RAM daha ilave ederek sistem fiziksel hafızasını 2 GB'a yükseltirsen faydasını görebilirsin. Ama yinede çok bir performans artışı olmaz, asgari kullanımlar için ancak idare eder hale gelir.

      Not: Sabit diskinin kapasiteside çok az. Herhalde kısa zamanda dolacaktır. Tam dolmamasına dikkat edersin (En az % 15 boş yer olmalı, o bölüm kullanılmamalı). Aksi halde buda performans, donma vb problemlere yol açabilir.

      temmuz temmuz (12505)