Site Yönlendirmeleri ve Reklamlar

 Uzun süredir internette böyle bir saçmalıkla karşılaşmamıştım.

 Yaklaşık 1 ay önce internetimde garip bir hız değişimi farkettim. İnternet ayarlarımı incelediğimde saçma bir DNS ayarı ile bağlandığımı gördüm. Normalde DNS ayarlarını otomatikte tutan biriyim. Fazla kurcalamam yani. Normalde de ne olduğunu veya IP'mi fazla bilmem. Ancak DNS'in böyle olmaması gerektiğinden emindim.

 Yine de internetteki hız beni pek etkilemedim. Birkaç arkadaşıma sorduğumda tatmin edici cevaplar alamadım ve görmezden geldim. Ancak 3 hafta önceye kadar böyle bir sorunla karşılaşmamıştım daha önce. Bildiğiniz gibi adf.ly adlı yönlendirme reklam yapanların oldukça kullandığı bir yöntemdir. Genelde sitelerin kodlarında bulunursa karşılaştığımız bir yönlendirme. Ancak ben bu sefer neredeyse her siteye girdiğimde (bazı siteler hariç) bu yönlendirme ve uzantısında sitenin linki ile karşılaştım. Örn: adf.ly/http.blabla.com gibi. Ayrıca bu arada gösterilen reklamlardan birinden Fake Adobe Flash Player Update adında bir saldırı gerçekleşti. (Norton kullanıyorum. Saldırıyı böyle isimlendirmiş)

 O gün boyunca bunla karşılaştım ve tonlarca tarama yapmama rağmen çözemedim derken gece 5 gibi sorunumun çözüldüğünü farkettim. Ertesi gün için de sorunla karşılaşmadım. Ancak DNS'imin yine değiştiğini farkettim. Bu sefer bu olaydan 2 gün sonra çoğu sitenin sağ alt kısmında pop-up şeklinde reklamlarla karşılaştım. Mediaget diye bir siteye yönlendiriyordu ve internet hızıyla ilgili bir şeyden bahsediyordu. Yine her sitede karşılaşıyordum. O gece 5 gibi yine sorunum geçti ve ertesi gün sorun yaşamadım.

 O zamandan bu zamana sürekli farklı şekilde (kimi zaman webarat diye bir siteye yönlendiriyordu, kimi zaman tarayıcı sürümümün eski olduğunu söylüyordu, kimi zaman wiki sayfalarında altta mediagetle ilgili bir reklam yapıyordu) reklamlarla karşılaştım. Yaklaşık 3 günlük bi aradan sonra da "Porn izlemek için Porn video oynatıcı indir" diye bir sayfaya yönlendirilmeye başlandım gün içinde. O gün interneti kullanmadım. O gece 1 gibi sorunun geçtiğini farkettim. Ancak bu reklamlar iyice canımı sıkmaya başladı.

 Yaklaşık 2 senedir TP-link modem kullanıyorum. (TD-8817) 1 yıldır da modem arayüzüne uğramıyorum. Normalde kullanıcı adı ve şifre istemesine rağmen bu sefer arayüze ulaşmak için link'i yazmama rağmen google'a yönlendiriliyorum "192.168.1.1" diye arama yapmış biçimde. Kısacası arayüze de erişemiyorum. Uzun zamandır da yasaklı sitelerin çoğuna girebilir durumdaydım zaten. Üstelik hiçbir DNS ayarı yapmama rağmen. Bunca saçmalık üstüne sorunu modemde arıyorum ancak dediğim gibi bilgisayardan da şüphelenmiyor değilim. (Tanıdığım bir dostum Hijacker olduğu veya Criptolu bir dosya olduğu konusunda ısrar ediyor.)

 Sorunum hakkında bilgisi olan bir arkadaş varsa ve bu konuda yardımcı olursa sevinirim.

 Ek: Normalde IE kullaıyorum ancak sorun Steam'ın tarayıcısı dahil neredeyse her tarayıcıda başıma geliyor. Adwcleaner ve Malwarebytes ile tarama yaptırdım. Normalde de Norton 360 lisanslı programını kullanıyorum.

inde inde (1)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Son günlerin popüler modem virüsü ile karşı karşıyasınız. Bazı geçici çözümler mevcut fakat asıl sorun modeminizde olduğu için modemi değiştirmenizde fayda var. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.

    Porn Video Oynatıcı virüsü

    utkubayat utkubayat (885)
    9 yıl önce cevaplandı

       Peki;

      -Modemi değiştirdiğimde DNS'le ilgili sıkıntı yaşar mıyım?

      -Bu uzaktan erişimle ilgili güvenlik sıkıntısı yaşamayacağım, önerebileceğiniz bir modem var mı?

      -Normalde DNS ayarı nasıl olması gerekiyor?

       Belirttiğim gibi modem arayüzüne modemden erişemiyorum. Başka modemle (açık wi-fi'lerden) denediğimde o modemlerin ayarlarını ayarlayabiliyorum ancak DNS'ten ötürü olacak arayüze erişemiyorum. DNS'i manuel olarak ayarlayabilirsem belki ulaşıp ayarları değiştirebilirim.

      inde inde (1)
      9 yıl önce cevaplandı

      • - Yeni alacağınız modem ile birlikte büyük ihtimalle modem kaynaklı bir DNS sıkıntısı yaşamazsınız. - Airties modemler güvenlik ve kalite açısından iyidir. Tercihinizi Airties modemden yana kullanabilirsiniz. - DNS ayarı normalde TTnet, Superonline gibi internet sağlayıcılarının bize sağladığı DNS adreslerini kullanmakla mümkündür. Bunun için modeminizin DNS ayarlarında "DNS sunucu adresini otomatik al" işaretli olmalıdır. Ama bu DNS adreslerinde sorun yaşamanız halinde Google DNS adresleri de hızlı ve güvenilirdir. Bunun için size Google DNS adreslerini kullanmanızı önerebilirim. Modem arayüzüne girmeden DNS değiştirme ve Google DNS adresleri için; http://uzmanim.net/soru/windows-8-de-dns-nasil-degistirilir/2561 utkubayat 9 yıl önce
      • Normalde DNS ayarı modemden dolayı (Tp-link) zararlı olduğu için otomatiğe aldığımda zaten sorun yaşıyorum. Normalde de DNS ayarı kullanan veya yasaklı sitelerle işi olan biri değilim. Bu nedenle internette internet sağlayıcıların varsayılan bir DNS adresi varsa diye bir araştırma yaptığımda herkes "otomatiğe al" seçeneğini kullandığı için belirli bir adres bulamadım. Bundan dolayı sormak istedim. Ayrıca modem olarak kablolu modem kullandığım için elimde fazla modem seçeneği yoktu. Airties'in Air 5021 adlı modemi bulunuyor kablolu olarak sadece. Herhangi bir firewall, router veya splitter özelliği yok. Gerçi router pek işime yaramaz ve harici olarak splitter'im var zaten. Firewall olup olmaması bir şeyi değiştirir mi? Ayrıca aynı sorunu yaşamamak için uzaktan erişimi kapatmam filan gerekiyor mu ek olarak ayarlardan yoksa varsayılan modem ayarları uzaktan erişimi kapatır mı? inde 9 yıl önce
      • Firewall gereklidir fakat karşılaştığınız durum karşısında firewall pek de önemli değildir. Uzaktan erişimin otomatik olarak kapalı olup olmadığı hakkında bir bilgiye sahip değilim fakat yeni modeminizde böyle bir sorunla karşılaşmayacağınızı söyleyebilirim çünkü bu olay belli başlı TP Link modemlerde meydana gelmektedir. Ama yine de içiniz rahat etmiyor ise kapatabilirsiniz. Ayrıca TTNet DNS adresleri: 195.175.39.40 - 195.175.39.39. Superonline DNS adresleri: 212.252.114.8, 85.29.26.8. utkubayat 9 yıl önce