Sitelerin uyguladığı ban /engel nasıl aşılır?

Bir web sitesi tarafından hesabınız engellendiyse, yeni hesap açtığınızda da tekrardan hesabınız banlanıyorsa bu sitede tekrar üyelik açmak mümkündür.  Engellendiğiniz bir sitede tekrardan nasıl hesap açabilirsiniz aşağıda bilgileri bulabilirsiniz.

hakan hakan (15409)
4 yıl önce sordu

Toplam 1 Cevap

Web siteleri kullanıcı hesaplarını farkı şekillerde engellerler. Bir kullanıcı sitede 3 farklı şekilde engellenebilir.

  • IP adresine yapılan engelleme
  • Cookie veya yerel veriler ile yapılan engelleme
  • Kullanıcı adına yapılan engelleme

Bir siteye üyeliğiniz varsa ve site sizi engellerse bu 3 yöntemi birlikte veya tek tek kullanıyor olabilir. Eğer siteye giremiyorsanız karşınıza bir engelleme veya uyarı mesajı çıkıyorsa bu sitede ban yemiş olma ihtimaliniz vardır.

Sitede yeni hesap açtığınızda bile hemen hesabınız kapatılıyorsa şunu yapın:

  1. Tarayıcı verilerini temizleyin.
  2. Adsl modemi kapatın ve açın
  3. Form bilgilerini doldururken eski bilgilerinizi girmeyin. Farklı bilgiler girin. Farklı email adresi kullanın.

IP ban engelini aşma

Öncelikle IP adresine atılan banı aşmak kolaydır. Bunun için adsl modemi kapatmak veya açmak, 3g / 4G bağlantısını kapatmak ve açmak yeterlidir. Bağlantınız yeniden yapıldığında IP adresiniz değişir. Modem her kapatılıp açıldığında yeni bir Ip adresi alır.

Eğer statik ip kullanıyorsanız o zaman bir VPN yapılımından faydalanabilirsiniz.  Mesela Psiphon nedir, nasıl kullanılır?

Kullanıcı adına yapılan engeli aşma

Eğer bir sitede kullanıcı adınıza yani o sitedeki hesabınıza engelleme yapıldıysa bunu aşmanız mümkün değildir. Kullanıcı adları sitede bir veritabanında saklanır ve engelli hesabın olduğu  satırda bu hesabın giriş izni olmadığına dair bir bilgi bulunur.  Kullanıcı adı, hesaba atılan ban yani engellemeler aşılamaz. Tek çözüm yeni hesağ açmaktır.

Cookie veya yerel veriler ile yapılan engelleme

Bu engelli aşmak kolaydır. Tarayıcı verilerini temizlemek yeterlidir. Eğer bir sitede hesap açıyorsanız yeni hesap açtığınızda da hemen hesabınız engelleniyorsa muhtemelen bir cookie banı yemişsiniz demektir. Bu durumda mutlaka önce tarayıcı verileriniz temizleyin. Chrome kullanıyorsanız CTRL + SHIFT + DEL tuşlarına basarak tarama verilerini (tüm zamanları seçerek) temizleyin. Açılan pencerede tüm seçeneklerin seçili olduğundan emin olun. Daha sonra tarayıcıyı kapatın ve açın.

hakan hakan (15409)