SMART self test nasıl devre dışı bırakılır

Merhaba,

PC açılışında SMART PC'ye takılı harici HDD'yi test edip bozukluk buluyor. F1'e basıp devam ettiriyor ve uzun süre tarama/onarım yapmaya çalışıyor.

SMART'ın başlangıçta ki test etmesini devre dışı bırakabilir miyiz?

SMART Self Test'in başlangıçta Advantage BIOS ile kapatıldığını öğrendim ancak PC açılırken BIOS veya Advantage BIOS ayarı yok. F2 ile BOOT menü var ki o menüde BIOS yok, Bir de F12 ile menü var ki orada da yok BIOS?

Lenovo Diagnostic diye bir yardımcı eklenti indirdim ancak çözüm olmadı

aserifkuzu aserifkuzu (188)
5 yıl önce sordu

  • bilgisayar marka model nedir? murat 5 yıl önce
  • Lenovo ideapad y550 aserifkuzu 5 yıl önce

Toplam 1 Cevap

Şunu dener misin?

  1. Windows10, Windows 8, Windows 8.1 açıkken masaüstü ekranında Windows  ve R tuşlarına birlikte basın.
  2. Açılan çalıştır ekranına CMD yazın ve enter tuşuna basın.
  3. Komut istemi ekranına şu komutu yazın ve enter tuşuna basın:
    shutdown.exe /r /o
  4. Bilgisayarınız yeniden başlayacaktır.
  5. Bilgisayar yeniden başladığında karşınıza kurtarma seçenekleri gelecek.
  6. Bir Seçenek Belirleyin ekranında "Sorun Gider"i tıklayın.
  7. Sorun Gider penceresinde "Gelişmiş Seçenekler"i tıklayın.
  8. Gelişmiş Seçenekler penceresinde "UEFI Bellenim Ayarları" düğmesini tıklayın.
  9. Yeniden Başlat düğmesini tıklayın.
  10. Bilgisayar yeniden başladığında UEFI ekranı açılacaktır.

Açılan bu ekradan SMART kapatma var mı yok mu bakabilirsin.

alattin alattin (16984)
5 yıl önce cevaplandı

  • @alattin hocam 7. adım gelişmiş seçenekleri tıklatııkan sonra "UEFI bellenim ayarları" yok şu ekran var https://i.hizliresim.com/pbD6vo.jpg başlangıç ayarları seçeneği ise şunları içeriyor https://i.hizliresim.com/nQDOYN.jpg aserifkuzu 5 yıl önce