smtp.yandex.com.tr İşlem zaman aşımına uğradı. hatası

Asp.Net web uygulamasında C# kodu ile mail göndermek isterken  "İşlem zaman aşımına uğradı." hatası alıyorum.

smtp.yandex.com.tr "İşlem zaman aşımına uğradı." hatasının çözümü nedir?

alattin alattin (16999)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    smtp.yandex.com.tr üzerinden mail gönderirken "İşlem zaman aşımına uğradı." hatası çözümü:

    Yandex kurumsal mal sunucusu üzerinden C# kodu ile mail göndermek istediğinizde zaman aşımı hatası alabilirsiniz.

    Yandex web sitesinde sunucu ayarları olarak şu önerilmiş:

    Gönderilen e-posta

    • e-posta sunucusunun adresi — smtp.yandex.com.tr;
    • bağlantı güvenliği — SSL;
    • port — 465.

    Bu ayarlar ile C# ile gönderim yapmak istediğinizde sunucu bir süre cevap vermeyecek daha sonra  zaman aşımı hatası alacaksınız.

    Burada güvenli bağlantı portu 465 yerine 587 kullanmalısınız.

    Aşağıdaki C# kodu ile smtp.yandex.com.tr sunucu üzerinden mail gönderebilirsiniz.

    var mesaj = new MailMessage(kimden, kime, konu, mailIcerik);
    var smtpClient = new SmtpClient("smtp.yandex.com.tr", 587);
    smtpClient.Credentials = new NetworkCredential(kullaniciAdi, parola);
    smtpClient.EnableSsl = true;
    smtpClient.Send(mesaj);

    Bu kodda SSL için kullanılan 465 yerine standart 587 portunun kullanıldığına dikkat edin.

    alattin alattin (16999)