snr margin değerlerinin düşük olması ve bağlantı sorunu

http://i.hizliresim.com/J3YJDo.png

online oyunlarda (league of legends) son zamanlarda pingimin çok artması ve bağlantı kesilmesi nedeniyle zyxel modem hizmetleri ile görüştüm. Resimdeki "snr margin" değerlerinin çok düşük olduğunu ve en az 15 olması gerektiğini söyledi. Ttnet ise adil kullanım kotamı aştığım için bu değerlerin düştüğü gibi bi açıklama yaptı ve normal olduğunu hatta internette kesilmemim olmadığını söyledi ve topu modeme attı :D

peki sizce bu snr margin değeri akk ile düşer mi? değerler normal mi? sağlıklı bi şekilde online oyun için neler yapabilirim? Sorun ttnet demi zyxel de mi? cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

whitemacchiato whitemacchiato (25)
7 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    O modemi çok bilmiyorum ama mtu değerini 312 yap bu şekilde akk kalkcaktır.

    ataberkthepro ataberkthepro (99)
    7 yıl önce cevaplandı

      Başkalarının da işine yarayabilir diye bir çözüm paylaştım: SNR margin nedir?

      Öncelikle sizdeki değerler çok düşük. Kesinlikle bağlantı sorunlarına yol açar.  Kısaca bu sorunun nedeni DSL hattınız.

      ADSL modemden kaynaklı sorun olmaz. DSL sinyal kaliteniz çok düşük, hattınızda gürültü var gibi görünüyor. AKK ile snr margin değeri düşer mi? normalde etkilememesi lazım. Ama Turktelekom bu. O yüzden net bit şey söylemem zor. AKK doldurmadan önceki SNR margin değerlerinize bakın. Doldurduktan sonraki değerlerinize bakın. Değişiyorsa bir şekilde hattınızla oynuyorlar demektir.

      alattin alattin (16999)
      7 yıl önce cevaplandı

        @alattin dün ttnetteki kopma yaşamıyorsunuz diyen bilgisiz bayanlardan sonra bugün bi bay hatta çıktı ve arıza kaydı olusturdu. ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

        whitemacchiato whitemacchiato (25)
        7 yıl önce cevaplandı

        @alattin hocama ek olarak şunu söylemek isterim.Zamanında ben de çok kafa yormuştum bu değerlerle :).

        Sizde VDSL altyapısı mevcut.Bu da demektir ki sizin bağlı olduğunuz Turk Telekom dolabına (sokaklarda olan beyaz dolaplar) fiber kablosu ile internet verilmiş. Fiber ile internet verildiğinden dolaba kadar gürültü ve hız kaybı neredeyse olmaz. Bu durumda sizin hızınızı, eviniz ile dolap arasındaki mesafe ve dolaptan sonra çekilen bakır kablonun (evinizdeki telefon kablosu) kalitesi belirler.Kendimden örnek verecek olursam ADSL'de maksimum hızım 24 iken VDSL de maksimum hızım 90 mbit lere kadar çıktı. Sizin değerleriniz VDSL e göre oldukça düşük kalmış.Bunun sebebi söylediğim gibi dolaptan sonraki mesafe ve kablolarla ilgili olması gerekli.

        Size tavsiyem şunları deneyin;

        • Müşteri hizmetlerini arayın.Hızınızın çok düşük olduğunu ve yükseltmek istediğinizi söyleyin.Görevli size malesef mesafe uzak olduğundan hızınız bu şekilde diyebilir.Bu durumda sizin yapacağınız birşey yoktur.
        • Müşteri hizmetleri sorun bizde değil hızınız iyi görünüyor diyor ise; Evinizin içindeki tesisatı kontrol etmeniz gerekiyor demektir.Evinize gelen kabloda; ek, sonradan ekleme, ezilme gibi durumlar varsa bunlar kaliteyi etkiler.Bu durumda şunu yapabilirsiniz.Evinize gelen kablonun ilk eklenildiği yeri bulun.Bu evinizin girişinde veya apartmanın girişinde olabilir.Eki sökün.Söktükten sonra dışardan gelen hat kablosuna ufak bir telefon kablosu bularak (ucu modeme uyan) ekleme yapın.Modeme bu şekilde internet verin.Şimdi modemin içine girin ve hat değerlerine bakın.Eğer değişme olmazsa sizin yapabileceğiniz bir şey yok demektir.
        • Ya da hiç bu işlerle uğraşmayıp Turk Telekom veya bağlı olduğunuz diğer ISS lerden teknik bir eleman talep edin.
        ismailsarp ismailsarp (6010)
        7 yıl önce cevaplandı

        • İlgili olarak @whitemacchiato bana bu yorumu yazmış (Diğer açılmış konuda): "@temmuz teşekkürler tavsiyeleriniz için :) splitter de sorun var galiba zaten kağıt felan sıkıstırdım kablo sabit dursun diye. gerekli değişikliği yapacagım. whitemacchiato 3 saat önce". Herhalde problem bina ve daire içerisinde, öyle gibi görülüyor. Ayrıca @ismailsarp "ADSL'de maximum hız 24 Mbit" tecrübe ettiğinden söz etmişsin ve bu diikatimi çekti. Yanılıyor olabilirsin diye düşünüyorum, eğer ben yanılmıyorsam. Zira ben Türktelekom özelimidir bilemiyorum ama ADSL maksimum hızını 16 Mbit olarak biliyorum (VDSL 2, yani fiberde ise en düşük hız 24 Mbit oluyor). Onu yeniden bir araştırmak lazım herhalde. Gerçi doğrudan konuyla ilgisi yok ama mademki bahsedilmiş (bahsetmişsin), bir araştırılımasında ve eğer yanlışsa bilginin düzeltilmesinde fayda olur. temmuz 7 yıl önce
        • @temmuz hocam Türkiye'de ADSL olarak maksimum 16 mbit verilmekte.Bu durumun sebebi hat kalitelerinin iyi olmaması.Daha 8'i bile alamayan yerler varken 24 Mbit tarifelerini doğal olarak çıkartmıyorlar.Ancak diğer yurt dışı tarifelerinde 24 MBit 'e kadar Download değeri alınabiliyor.Teorik olarak ADSL2+ 24 Mbit bağlantı hızını destekleyebilir. VDSL geçmeden önce ADSL hat değerlerimde ulaşılabilir hız 24 Mbit olarak görüntüleniyordu :). VDSL2 de hız 100 mbit kadar çıkabiliyor.Türkiye'de en düşük protokolün VDSL2 olması şart. ismailsarp 7 yıl önce
        • Doğrudur herhalde, yani yurtdışında ADSL2 maksimum hız 24 Mbit desteği.. Şimdi hatırlıyorum VDSL2 öncesi bazen ttnet müşteri hattını arardığımda ADSL2+ bağlantı hızımın üst sınırlarına çıkartılmasını isterdim kendilerinden ve rica minnet kabul ettirdiğim zamanlarda bağlantı hız limitimi 17 ve 18 Mbitlere kadar yükseltirlerdi. Ve gerçektende bağlantımın hızı 16 Mbit'lerin üzerine çıkardı (17-18 Megabitleri görebilirdim). Ama maalesf bunun sürekliliği olmaz, bir süre sonra kopmalar falan başlardı. İster istemez hız limitimin tekrar 16 Mbit'e (bazende stablite sağlanabilmesi için 14 Mbit'e düşürülmesini isterdim. Yani ülkemizde ADSL bağlantılarında 16 Mbit üzeri istikrarlı ve stabil hız sağlanmıyor. Burada mutabık olduğumuz anlaşılıyor. Yurt dışı ADSL2+ hız üst sınırının 24 Mbit olduğunu bilmiyordum, onuda senden öğrenmiş oldum, sağolasın :) temmuz 7 yıl önce
        • Rica ederim @temmuz hocam :) . Türkiye'de öyle bir tarife yok çünkü geçmek isteyenlere veremezler diye.Aslında bunu destekleyen altyapılar mevcut ama tarife çıkarmıyorlar.Tabi ADSL2+ da 24 mbit ne kadar sağlıklı olur orası tartışılır.En ufak bir sinyal zayıflığı kopma yaşatabilir. ismailsarp 7 yıl önce