Software Reporter Tool nedir? Software Reporter Tool nasıl kaldırılır?

Windows 10 kullanıyorum görev yöneticisinde Software Reporter Tool diye bir şey var bu nedir?

Software Reporter Tool virüs mü? Software Reporter Tool kaldırmak istiyorum kaldırsam bi sorun olur mu?

mumim mumim (19)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Çözümü uzmanim.net Youtube kanalında izlek için tıklayın. Bu çözümün videosu mevcut. Dilerseniz buraya tıklayarak izleyebilirsiniz

    Software Reporter Tool, Google'ın Chrome tarayıcıya eklediği bir araç. Bu araç Chrome'da yaşanan sorunları Google'a raporlamak için geliştirilmiştir.

    Software Reporter Tool tam olarak ne işe yarar?

    Software Reporter Tool aracı, Chrome'da oluşan hataları Google'a raporluyor. Örneğin Chrome çöktüğü zaman neyin buna sebep olduğu, Chrome'a bir zararlı yazılım bulaştığı zaman nereden geldiği yani kısacası senin Chrome'da gezinirken yaşadığın deneyimi olumsuzlaştıracak herhangi bir sebebi Google'a bildirir.

    Software Reporter Tool ara ara bilgisayarın diskini tarar, tarama esnasında yüksek işlemci (CPU) kullanımına sebep olabilir. Büyük ihtimalle sen Software Reporter Tool'un bilgisayarı taradığı bir ana denk geldin. Merak etme bu ömür boyu böyle olmaz. Sadece belirli aralıklarla bilgisayarında tarama gerçekleştirir onu da fark etmezsin bile..

    Software Reporter Tool nasıl kaldırılır?

    Bunu tamamen kaldırmak yerine devre dışı bırakabilirsin anca, yani çalışmasını engelleyebilirsin. Biraz internette araştırdım ve aşağıdaki bilgileri buldum.

    Software Reporter Tool'u devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsin.

    1. Adım: Bilgisayarından C:\Kullanıcılar\<kullaniciadin>\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\SwReporter\<sürüm>\ klasörüne gir. Burada software_reporter_tool.exe diye bir dosya göreceksin. İşte Software Reporter Tool bileşeni bu.

    2. Adım: Şimdi software_reporter_tool.exe dosyasına sağ tık yapıp Özellikler'e gir.

    3. Adım: Açılan pencereden Güvenlik sekmesine gir ve alttaki Gelişmiş seçeneğine tıkla.

    4. Adım: Gelen pencerede "Devralmayı devre dışı bırak" diye bir butona göreceksin, buna tıkla.

    5. Adım: Sonra gelen uyarıda "Bu nesnedeki devralınan tüm izinleri kaldırın" seçeneğini seç ve Tamam'a tıkla.

    Bunu yaptığın zaman bilgisayarındaki hiçbir kullanıcı hesabının software_reporter_tool.exe dosyasına erişme hakkı olmayacağı için, Google Chrome bu Software Reporter Tool bileşenini çalıştıramayacak. Yani böylece Software Reporter Tool'u tamamen devre dışı bırakmış olacaksın.

    omercik omercik (9418)
    5 yıl önce cevaplandı

      Görev yöneticisin'de virüs olduğunu sanıyor isen aşşağıdaki yazdıklarımı uygulayarak baka bilirsin.

      1. İlk olarak Procexp indirelim bilgisayarımıza indirmek için tıkla
      2. İndirdikten sonra rar dosyasının içerisin'de 2 tane procexp olacak biri procexp diyeri ise procexp64 sadece procexp yazan 32 bit procexp64 yazan ise 64 bit
      3. Bilgisayarın 64 bit ise procexp64'ü aç ve açılan programın sol üst tarafta Options'un üzetine gel ve virustotal.com yazan şeyin üstüne gel sağ tarafta Check Virustotal.com yazacak ona 1 kere tıkla ve tik olsun
      4. Tıkladıkdan sonra alttaki ressim'de gösterdiğim gibi kırmızı renk'de yazılan şeyler virüs ama bende 1/68 yazıyor yani virüs değil 1 yerine 6 veya üstü yazsaydı virüs'dü
      5. 6 ve üstü ne yapacam diyorsan
      6. Programın üzerin'de o virüslü programın üzerine 1 kere tıkla ve sağ tuşa tıkla gelen seçeneklerden Kil process'e tıkla ve uygulama görev göneticisin'den silinmiş olacaktır ve virüs'de silinmiş olacaktır
      darkcrak darkcrak (5168)
      5 yıl önce cevaplandı

      • virüs olabilir mi ki chrome kullanıyormuş sanırım bu yüzden cpu artıyormuş mumim 5 yıl önce
      • Chrome daha hızlı arama yapmak için geliştirmeler yapıyor zaten chrome çok cpu yiyor kanıtlanmış senindediğin program ise virüs değil chrome'nin programı ama silmek istersen chromeye bir şey olmaz @mumim darkcrak 5 yıl önce
      • Software Reporter Tool virüs değil, Chrome'un bir bileşeni @mumim @darkcrak omercik 5 yıl önce
      • @farurhenho bende zaten virüs değil dedim darkcrak 5 yıl önce