Son dakika: IŞID 300 PKK'lıyı kurşuna dizdi Facebook virüsü nasıl temizlenir?

Uzun zamandır ortalarda görünmeyen Facebook virüsleri yeniden ortaya çıktı.

Bunlardan son zamanlarda hızlıca yayılan ve sizin adınıza otomatik gönderi yapan virüs  üzerinde Son dakika: IŞID 300 PKK'lıyı kurşuna dizdi yazan bir fotoğraf paylaşıyor.

Son dakika: IŞID 300 PKK'lıyı kurşuna dizdi Facebook virüsü nasıl temizlenir? Facebook virüsünden korunmak için ne yapmam lazım sorunlarının cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

hakan hakan (15409)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Son dakika: IŞID 300 PKK'lıyı kurşuna dizdi Facebook virüsü nedir?

    Bu Facebook virüsü sizin adınıza kayıtlı olduğunuz tüm gruplara otomatik fotoğraf gönderiyor.

    Virüsün yolladıpı fotoğraf tıklandığında yine, sahte Facebook görünümlü bir siteye yönlendiriliyorsunuz.

    Virüs sizi http://fbbok.ml/https/?https://www.facebook.com/milliyet.com.tr/posts/10153792401069248 adresine yönlendiriyor.

    Bu site Facebook görünümlü sahte bir site.

    Site içinde yine bir video oynatıcı var. Video Milliyet.com.tr sitesi üzerinden paylaşılmış izlenimi verilerek hazırlanmış sahte bir video.  IŞID PKK'da önemli isimleri katletti..... Video tıklanıldığında otomatik oynatım başlıyor fakat bir süre sonra ekrana  aşağıdaki gibi bir uyarı geliyor:

    FACEBOOK BU EYLEMİ ENGELLEDİ
    izlemek istediğiniz video +18 yaş üzeri içindir.
    Video içeriğinde şu maddeler olabilir.
    +Adam öldürme
    +Şiddet
    +Olumsuz davranışlar
    +18 olduğumu onaylıyorum ve uzantıyı ekliyorum

    Bu sahte bir uyarı ve Google Chrome tarayıcısına Milli-yet adında bir eklendi yüklemek istiyor.

    Facebook virüsü sadece Google Chrome tarayıcıları etkiliyor. Firefox, Internet Explorer, Opera gibi tarayıcılar bu virüsten etkilenmiyor.

    Son dakika: IŞID 300 PKK'lıyı kurşuna dizdi Facebook virüsü nasıl temizlenir?

    Facebook virüsünü temizlemek için Google Chrome uzantılarından kurtulmanız gerekiyor.

    Chrome uzantılarını el ile silmelisiniz. Bunu da Chrome uzantılarının bulunduğu klasöre girerek yapabilirsiniz.

    Chrome uzantısını el ile silmek için aşağıdaki yolu izleyin.

    1. Google Chrome'u kapatın.
    2. Bilgisayarda şu yolu izleyin, Bilgisayarım, Bu Bilgisayar'ı tıklayın ve  Yerel Disk (C) tıklayın ve aşağıdaki klasör hiyerarşinizi izleyin.  [KullanıcıAdınız] yazan bölüm sizin bilgisayarı açtığınız kullanıcıya göre değişecektir.

      Windows XP için
      C:\Documents and Settings\[KullanıcıAdınız]\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions

      Windows 7 ve Windows 8 için
      C:\Users\[KullaniciAdiniz]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions
    3. Eğer AppData (Windows XP için  Application Data)  klasörü görünmüyorsa dosyalar gizli demektir şunları yapın:

      Windows 8 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan bakabilirsiniz.
      Windows 7 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.
      Windows XP gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.

    4. Bu klasördeki Tüm uzantı klasörlerini silin.
      Örnekteki gibi sarı ile gösterilmiş olan klasörleri Sağ tuşla tıklayın ve sil'i seçin.
      Bu klasördeki Tüm alt klasörleri silebilirsiniz.
      Arkadaşlar Facebook Türkiye'de yasaklanıyor virüsü temizleme - Chrome eklenti silme
    Default\Extensions

    Klasörü Chrome uzantılarını saklayan klasördür ve içinde Chrome'a bulaşmış, yüklenmiş uzantıları barındırır. Size ait özel bir dosya veya sisteme zarar verecek bir klasör veya dosya yoktur. Bu sebepten klasörün içindekileri tamamen silebilirsiniz.

    Chrome uzantılarının açılmamasını veya silinmemesini sağlayan da javascript ile yazılmış bir zararlı kod dosyasıdır. Bu klasörü silerek bundan da kurtulmuş olacaksınız.

    Yukarıdaki yolu izleyere Default klasörünü de silebilirsiniz. Chrome Default klasörünü silerseniz Chrome'u tamamen resetlemiş yani sıfırlamış olursunuz.

    Eğer Chrome üzerinde sizin yüklediğiniz bir eklenti, uzantı yoksa size önerim Chrome Default klasörünü tamamen silin. Böylelikle Chrome'u sıfırlamış olacaksınız.

    Chrome silinemeyen eklentileri yukarıdaki şekilde silebilirsiniz.

    Son olarak Adwcleaner nedir? Adwcleaner nasıl kullanılır? ile bilgisayarını tam olarak taramanızı öneririm.

    hakan hakan (15409)
    8 yıl önce cevaplandı

      İyi günler,

      bu videoyu üye olduğum bir grupta gördüm ve tıkladım daha sonra başka bir sayfaya yönlendirince sayfayı kapatmaya çalıştım bu sayfadan ayrılmak istediğinize emin misiniz tarzı bir soru geldi.Ben de ayrıl dedim.Fakat arkadaşla da konuşunca bunun bir virüs olabileceğinden ve benim adıma paylaşım yapabileceğinden korktum. Bahsettiğim grup benim için önemli  bir grup benim adıma paylaşım yapılıp yapılmadığını nasıl öğrenebilirim?

      bu virüsü pcmin kapıp kapmadığını nasıl öğrenebilirim?

      değerli cevaplarınız için şimdişden teşekkürler.

      ysnckr ysnckr (1)