Son Zamanlarda İşlemci Çok Isınıyor

Merhaba, eskiden işlemcim 30-33 derece gibi oluyordu oyun oynarsamda en fazla 45 derece görüyordum fakat bu aralar sabah bilgisayarı yeni açıyorum işlemci 40-45 derece oluyor yarım saat gta san andreas oynadım 55 derece olmuş bu yüzdende performans kaybı yaşıyorum oyunlar daha ağır çalışmaya başladı.Kasanın tozunu 2,3 gün önce aldım, fanlar çalışıyor.Neyden kaynaklı olabilir?

İşlemci : Amd Athlon 64 Processor 3500+

ardahd ardahd (631)
7 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    İşlemci sıcaklığını kasa içi temizlik, iyi havalandırma (fanların düzgün çalışması) ve dahada ileri hallerde işlemci üzerindeki termal (soğutucu) macunu tazeleme yolları ile düşürebilirsin. Bunlar donanımsal ve fiili müdahalelerdir.

    Yazılımsal olarakta işletim sistemini ve genel alarak tüm sistemi stabil ve bakımlı halde tutmak önemlidir; fayda sağlayacaktır. Donanım sürücülerini ve windosws update'leri daima güncel tutmalı; bu hususlar ihmal edilmemelidir.

    Fakat verdiğin işlemci sıcakları limitlerin üzerinde değil. 70'leri, 75'leri geçmedikten sonra bu sıcaklıklar problem olmaz.

    Yazılımla ilgili olarak bakım ve onarım için alttaki linkten yararlanırsan mutlaka faydası olacaktır:

    Windows ve/veya genel olarak PC problemlerinde ilk ve öncelikli çözüm arayışları neler olmalıdır? (tıkla)

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Cevabın için teşekkürler.Bilgisayarı her açtığımda bakımını yapıyorum.Termal macunu hiç değiştirmedim 3,4 yıldırda sistemi kullanıyorum ondan kaynaklıda olabilir.Ekran kartım iyi olmadığı için akıcı oyun oynayamıyorum işlemci ısınınca oyunlar iyice ağırlaşmaya başlıyor.4-5 gün önce bu kadar ısınmıyordu. ardahd 7 yıl önce
    • Belirttiklerinin tamamı normal ve doğru şeyler. Sıcaklık artışlarının son günlerde daha fazla olması @hakan'ında işaret ettiği hava sıcaklıklarındaki artişlar kaynaklığı olabileceği gibi son günlerde belki yazılımla ilgili bazı problemlerde oluşmuş olabilir. Dediğim şekilde zaman ayırarak bir sistem bakım ve onarımı yaparsan fayda sağlar diye düşünüyorum. Veya en azından sistemini 4-5 gün öncesi bir zamana geri alabilirsin (Sistem Geri Yükleme). Yani belirgin sıcaklık artışı öncwsi günlere. temmuz 7 yıl önce
    • Linkte verilen herşeyi yaptım bilgisayarda performans artışı oldu.Sanırsam hava sıcaklığından kaynaklı ısınıyor. ardahd 7 yıl önce
    • Doğrudur ve iyi yapmışsın. Gemiş olsun. temmuz 7 yıl önce

    Ortam ısısı ne durumda? Yani klima vs kullanıyor musun? Bilgisayarı çalıştırdığın ordamın ısısı yüksek ise bilgisayarın ısısı da yükselir.

    Son dönemde havalar aşırı ısındı, en azından İstanbul için böyle. Bu durum haliyle elektronik cihazları da etkiliyor.

    hakan hakan (15394)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Ortam sıcaklığı ve @nizi666'nın belirttikleri elbette nispi etkili olu ama konu sahibinin verdiği sıcaklık değerleri bana göre normallerin çok üzerinde değil (hatta sistemine göre normal değerler gibi bile düşünülebilir). Sencede böyle değilmi veya sen nasıl düşünüyprsun bununla ilgili? temmuz 7 yıl önce
    • Cevabın için teşekkürler.Klima kullanmıyorum ortam sıcak ondan olabilir ama önceki yazlar daha düşük oluyordu işlemcinin sıcaklığı ardahd 7 yıl önce
    • Zaman içerisinde bütün PC'lerde sistem sıcaklıkları eskisine nazaran artmalar gösterir ve bunlar normaldir, stabliteyi çok etkilemez. Ama hızlı ve aşırı artışlar olursa işte ondan korkulmalı, bunlara karşı mutlaka tedbirler alınmalıdır. temmuz 7 yıl önce
    • Bana göre de sorun çıkartacak dereceler değil bunlar. PC'de hiç bir şartın değişmediğini (yeni yazılım yüklemek, çalışan uygulama sayısını arttırmak, yeni donanım eklemek vb) durumlarda yazın sıcaklık derecesini arttıran tek unsur hava şartları oluyor. Çalıştığım bir donanım üreticisinde en sorunlu dönemler yazın ve Adana, Diyarbakır gibi bölgelerden geliyordu ve tamamı ısı kaynaklı idi hakan 7 yıl önce
    • Evet sanırsam hava sıcaklığından kaynaklı ısınıyor. ardahd 7 yıl önce

    Bunun Bir Çok Nedeni Vardır bak şimdi

    1. çok sayıda program aynı anda çalışırsa bu etki ede bilir

    2. ağır render işlemleri işlemcini yora bilir ki bu bendede oluyor

    3. kısacası bilgisayarda ağır işler yapıyorsan veya bilgisayarını zorlayan oyunlar oynuyorsan buda işlemcini zorlar

    yapman gereken fan seslerini dinlemek fan seslerin çok arttıysa bu işlemcinin çok fazla ısınıyor demektir.

    her işlemcinin bi çalışma sıcaklığı bulunur bu işlemci değerlerini üreticilerin web sitelerinden bula bilirsin

    intel için - http://ark.intel.com/

    amd için - http://products.amd.com/en-us/

    son olarak ısı değerlerine bakmak için bazı programlar var kullana bileceğin bunlardan örnek olarak sppedfan, Fresh diagnose veya Real Temp bu programlar sana değerleri gösterir kendi değerini aşıp aşmadığına bak

    nizi666 nizi666 (179)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Cevabın için teşekkürler.Render vs.. işlemler yapmıyorum her zaman oynadığım oyunları oynuyorum ve internette geziyorum. ardahd 7 yıl önce
    • O Zaman @temmuz Arkadaşımız Doğru Söylüyo Bu Senin Bilgisayarın İçin Normal Değerler nizi666 7 yıl önce