Sonunda bunuda yaptımya helal olsun bana virüsü

0

Sonunda bunuda yaptımya helal olsun bana Facebook virüsü nasıl temizlenir? 

Yeni Facebook virüsü arkadaşlarınıza sizin adınıza Sonunda bunuda yaptımya helal olsun bana şeklinde mesaj atıyor ve mesaj ile sizi arkadaşınızın duvarına yönlendiriyor.

Yeni facebook Sonunda bunuda yaptımya helal olsun bana virüsü şu şekilde yayılıyor: Size arkadaşınızdan  'Sonunda bunuda yaptımya helal olsun bana' diye bir mesaj geliyor ve bu virüs sizi duvara yönlendiriyor ve duvarında bir video bağlantısı var video şöyle bir yazı çıkıyor;

'Sonunda bunuda yaptımya helal olsun bana ' adlı bir paylaşım görürseniz asla tıklamayın. Çünkü tıkladığınız zaman  virüs bilgisayarınıza bulaşıyor ve facebook duvarınızı işgal ediyor.

Sonunda bunuda yaptımya helal olsun bana virüsü nasıl silinir? resimli olarak aşağıda anlatılmıştır.

murat murat (11079)
7 yıl önce sordu

  Toplam 1 Cevap


  0

  Sonunda bunuda yaptımya helal olsun bana  virüsü nasıl silinir?

  Son dönemdeki popüler facebook virüslerinden olan Sonunda bunuda yaptımya helal olsun bana  virüsünün en belirğin özelliği arkadaşlarınıza sizin adınıza içinde "Sonunda bunuda yaptımya helal olsun bana " yazan bir mesaj göndermesi. Sonunda bunuda yaptımya helal olsun bana mesajını gören arkadaşlarınız mesajın sizden geldiğini düşünerek mesajı açtıklarında ve linki tıkladıklarında Sonunda bunuda yaptımya helal olsun banavirüsünü kendi bilgisayarlarına bulaştırmış oluyor hem de başka virüslerin bulaşmasına sebep oluyor.

  Yeni facebook Sonunda bunuda yaptımya helal olsun bana  virüsü şu şekilde yayılıyor: Size arkadaşınızdan  'Sonunda bunuda yaptımya helal olsun bana ' diye bir mesaj geliyor ve bu virüs sizi duvara yönlendiriyor ve duvarında bir video bağlantısı var video şöyle bir yazı çıkıyor;

  'Sonunda bunuda yaptımya helal olsun bana' adlı bir paylaşım görürseniz asla tıklamayın. Çünkü tıkladığınız zaman  virüs bilgisayarınıza bulaşıyor ve facebook duvarınızı işgal ediyor.

  Sonunda bunuda yaptımya helal olsun bana virüsü özellikle Chrome tarayıcıları etkiliyor. Chrome tarayıcı üzerine eklenti yükleyen virüs daha sonra eklentilerin silinmesine engel oluyor. Chrome üzerine eklenti yükleyen Sonunda bunuda yaptımya helal olsun bana virüsü bir kaç javascript dosyasından oluşuyor. Aynı zamanda virüs truva atı barındırıyor. Bu truva atı sayesinde bilgisayarınızın kontrolü başkalarının eline geçiyor.

  Tıklanan virüslü link Video Player.com adında bir dosya indiriyor. Dosyanın .com uzantılı olması sizi yanıltmasın. .Com uzantılı dosyalar tıpkı .exe uzantılı dosyalar gibi çalıştırılabilir dosya türleridir.

  Virüsün teknik detayları:

  Virüs teknik olarak Trojan.MSIL.NT virüsü olarak adlandırılıyor. Malwarebytes anti-malware virüs bu virüsü silebiliyor. Link tıklanıldığında Video Player.com adı ile indirlen dosyanın içine gömülmüş durumda. Indirme işlemi http://pc-ticaret.com/x/video/play/video üzerinden gerçekleşiyor. Link https://goo.gl/Yp mV Z b  şeklinde goo.gl üzerinden kısaltılmış bir link.

  Sonunda bunuda yaptımya helal olsun bana  virüsünü temizlemek için Google Chrome da eklentileri temizlemelisiniz.

  Facebook Sonunda bunuda yaptımya helal olsun bana virüsü arkadaşlarınıza mesaj atıyor ve daha sonra sizin adınıza binlerce sayfayı otomatik olarak beğeniyor ve takip etmeye başlıyor. Siz farkında olmadan tüm arkadaşlarınız sizden mesaj alıyor. Yine siz farkında olmadan pek çok sayfayı beğeniyorsunuz.

  Facebook duvarınıza sizin adınızda paylaşımda bulunan virüs ayrıca arkadaşlarınıza mesaj atıyor ve etiketleme yapıyor.

  Facebook'ta goo.gl linki barındıran bir mesaj ile yayılan virüs, link tıklanıldığında çalıştırılabilir bir .exe dosyası indiriyor.

  Pek çok kullanıcının goo.gl virüsü olarak adlandırdığı bu yeni virüs klasik facebook virüslerinin yaptığı gibi tüm arkadaşlarınıza sizin adınıza mesaj atıyor ve linki tıklamalarını istiyor.  Link Google'ın bir servisi olan URL kısaltma servisi, goo.gl linki olarak görünüyor. Kullanıcılar bu sebepten goo.gl virüsü olarak bu virüsü tanımlıyor.

  Sonunda bunuda yaptımya helal olsun bana virüsünden kurtulmak için şu adımları takip edin:

   

  VİRÜSTEN NASIL KURTULURUM? :  Sonunda bunuda yaptımya helal olsun bana  virüsü silme rehberi

  Öncelikle bilmeniz gereken virüs Facebook hesabınıza değil Google Chrome tarayıcınıza bulaşıyor.

   Bu sebepten işlemler aşamasında Google Chrome'u açmayın.

  Önemli: Bu adımları izlerken Google Chrome yerine Internet Explorer, Yandex veya Firefox kullanın

   

  Virüs Silme Adım 1:

  Malware taraması ile Sonunda bunuda yaptımya helal olsun bana virüsünü silme

  Bilgisayarınızdaki Sonunda bunuda yaptımya helal olsun bana virüsü silinmesi ve diğer virüslerin temizlenmesi içim malware taraması yapılmalıdır.

  YandexFirefox veya Internet Explorer kullanarak Malwarebytes anti-malware programını aşağıdaki linkten indirin.

  Malwarebytes anti-malware nedir? Malwarebytes anti-malware nasıl kullanılır? linkinden Malwarebytes anti-malware indirin ve kurun.  Linkte ayrıca malwarebytes anti-malware nasıl kullanılır anlatılmıştır.

   Bu adım en önemli adımdır. Derinleme taramanın bitmesini sonuna kadar beklemelisiniz. Aksi takdirde diğer adımların hic bir anlamı kalmaz.

  Bu işlemler sırasında Facebook kullanmayın. Chrome tarayıcınızı açmayın.

   

  Virüs Silme Adım 2:

  Sonunda bunuda yaptımya helal olsun bana virüsü silmeGoogle Chrome eklentilerininin silinmesi

  Önce Chrome'daki uzantıları silmeniz gerekiyor. Sadece uzantıları silebileceğiniz gibi doğrudan uzantıların ve  ayarların tutulduğu  DEFAULT klasörünü de silebilirsiniz. Neden bahsettiğimiz konusunda bilginiz yoksa siz DEFAULT klasörünü silin.

  Google Chrome eklentisini el ile silmeniz gerekiyor.Chrome uzantısını el ile silmek için aşağıdaki yolu izleyin.

  1. Google Chrome'u kapatın.
  2. Bilgisayarda şu yolu izleyin, Windows 7 / Windows XP / Windows Vista için Bilgisayarım, Windows 8 için Bu Bilgisayar'ı tıklayın ve  Yerel Disk (C) tıklayın ve aşağıdaki klasör hiyerarşinizi izleyin.  [KullanıcıAdınız] yazan bölüm sizin bilgisayarı açtığınız kullanıcıya göre değişecektir. Eğer işletim sistemi C sürücüsünde değil D veya farklı klasörde ise siz o yolu izleyin.

   Windows XP için
   C:\Documents and Settings\[KullanıcıAdınız]\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default

   Windows 7 ve Windows 8 için
   C:\Users\[KullaniciAdiniz]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default
  3. Eğer AppData (Windows XP için  Application Data)  klasörü görünmüyorsa dosyalar gizli demektir şunları yapın:

   Windows 8 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan bakabilirsiniz.
   Windows 7 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.
   Windows XP gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.
    
  4. Bu klasördeki User Data altındaki DEFAULT klasörünü silin. 

    

  Sonunda bunuda yaptımya helal olsun bana virüsü Chrome üzerine  uzantı  yükler. Sonraki aşamada bilgisayarınızı istenmeyen yazılımlara karşı tarayarak varsa istenmeyen yazılımları kaldırın. Yukarıdaki klasör içindeki tüm uzantıları güvenle silebilirsiniz. Bunlar chrome üzerine yüklenen eklenti dosyalarıdır.

   Bu aşamalardan biri çeşitli sebeplerden gerçekleşmiyorsa sonraki aşamaya geçin.

  Virüs Silme  Adım 3:

  Adwcleaner kullanarak bilgisayarınızdan Sonunda bunuda yaptımya helal olsun bana virüsü silme

  Adwcleaner ile  Sonunda bunuda yaptımya helal olsun bana virüsünü temizlemek için tarama gerçekleştirin.

  Adwcleaner, Facebook virüsleri, tarayıcı korsanları ve reklam virüsleri için kullanılan güçlü ve ücretsiz bir programdır. Bilgisayarınızda mutlaka olmalıdır. Bu ve benzeri Facebook virüslerinde mutlaka Adwcleaner ile bilgisayarınızı taratmalısınız. Adwcleaner kayıt defterni tarayacak, tarayıcılarınızı virüslerden kurtaracak, disk üzerinde bulduğu virüs dosyalarını silecektir.

  1. Adwcleaner nedir? Adwcleaner nasıl kullanılır? linkini tıklayarak Adwcleaner yazılımını indirin.
   İndirme işlemi sırasında "Bu web sayfası bir uzantı tarafından engellendi" hatası alırsanız hatanın sebebi uzantıları tam olarak silinmemiş olmasıdır. Internet Explorer veya Firefox  ile Adwcleaner indirmeyi deneyin.

  2. Tarama işlemine başlamadan önce Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarını kapatın ve diğer tüm açık programları kapatın.
  3. İndirdiğiniz ADWCLEANER programını çalıştırın. Scan butonuna tıklayın.
   Arkadaşlar Facebook Türkiye'de yasaklanıyor virüsü - adwcleaner ile virüs temizleme
   AdwCleaner Facebook Sonunda bunuda yaptımya helal olsun bana virüsünü silecek ve diğer zararlıları taramaya başlayacaktır.
  4. Tarama işlemi bittiğinde bilgisayarınızda bulunan  Sonunda bunuda yaptımya helal olsun bana virüsü ve diğer zararlılar listelenecek, bu zararlıları silmek için Clean butonunu tıklayın

   Arkadaşlar Facebook Türkiye'de yasaklanıyor virüsü - adwcleaner virüs kurtulma
   Adwcleaner temizleme işlemini bitirebilmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir OK tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

   

   

  Eğer ben teknik konulardan hiç anlamam diyorsanız lütfen facebook üzerinden bizimle iletişime geçin: https://www.facebook.com/uzmanim.net 

  Ayrıca lütfen Facebook virüsü nasıl temizlenir? linkini inceleyin. Tüm facebook virüslerine karşı neler yapmalısınız linkte anlatılmıştır.

  Yukarıdaki işlemlerden sonra Facebook Sonunda bunuda yaptımya helal olsun bana  silme işlemi tamamlandı. Bundan sonra  Sonunda bunuda yaptımya helal olsun bana virüsü sizin adınıza arkadaşlarınıza mesaj atamayacaktır

  murat murat (11079)
  6 yıl önce cevaplandı

   üyelik gerektirir

   Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

   Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap
   uzmanim.net'e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol