Sorun bildirdiğinden Windows bu aygıtı durdurdu. (Kod 43) hatası

Aygıt yöneticisinde bir aygıtın üzerine geldiğimde Sorun bildirdiğinden Windows bu aygıtı durdurdu. (Kod 43) hatası ile karşılaşıyorum.

Sorun bildirdiğinden Windows bu aygıtı durdurdu. (Kod 43) hatasının çözümü var mıdır?

utkubayat utkubayat (885)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Sorun bildirdiğinden Windows bu aygıtı durdurdu. (Kod 43) hatası çok genel bir hatadır. Bu yüzden Sorun bildirdiğinden Windows bu aygıtı durdurdu sorununun spesifik bir çözüm yöntemi yoktur.

    Sorun bildirdiğinden Windows bu aygıtı durdurdu sorunu genellikle USB girişi ve Ekran kartlarındaki donanımsal sorunlar veya sürücü sorunları sonucunda ortaya çıkar.

    Sorun bildirdiğinden Windows bu aygıtı durdurdu. (Kod 43) hatası çözüm yolları;

    Çözüm 1:

    1. İlk olarak bilgisayarınızı yeniden başlatınız. Çünkü bu hata bazen Windows başlarken meydana gelen bir hatadan kaynaklanabilir ve yeniden başlatmak sorunu çözebilir. (Bu durum eğer sorun başınıza yeni geldiyse ve henüz bilgisayarı başlatmadıysanız uygulayınız)
    2. Eğer sorun devam ediyorsa Denetim Masası\Donanım ve Ses\Aygıtlar ve Yazıcılar bölümüne girip Aygıt Yöneticisi'ni açınız ve sorunlu aygıta sağ tıklayıp Sürücü yazılımını güncelleştir deyiniz.
    3. Eğer sürücü güncelleme de işe yarammadıysa sürücüleri tamamen silip yeniden kurmayı deneyiniz. İlk olarak sorunlu aygıtın sürücüsünü Denetim Masası\Programlar\Programlar ve Özellikler bölümünden veya IObit Uninstaller programı ile kaldırınız ve CCleaner tarzı bir program ile tarama yapıp sürücünün tüm kalıntılarından kurtulun. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatıp sürücüyü aygıtın kendi sitesinden (veya güvenilir bir siteden) indiriniz ve kurunuz.
      Eğer hata USB sürücülerinde ise Aygıt Yöneticisi'nden Evrensel Seri Veri Yolu denetleyicileri altındaki sorunlu USB aygıtlarına sağ tıklayıp Kaldır deyiniz. Ardından bilgisayarı yeniden başlatıp USB aygıtlarına sağ tıklayıp Donanım değişikliklerini tara'yı seçiniz.
    4. Eğer tüm bu işlemler sonuç vermediyse kabloları ve USB girişlerini kontrol ediniz.

    Çözüm 2 (Sorun sadece USB aygıtlarında ise):

    1. İlk olarak Başlat/Çalıştır'a regedit yazınız.
    2. Ardından HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\USBSTOR anahtarına gelip sağdaki bölümden ErrorControl'e sağ tıklayıp Değiştir... deyiniz.
    3. Açılan ekranda Değer verisi'ne 3 yazıyoruz ve Taban'a ise Onaltılık diyoruz.
    4. Bu işlemlerin ardından C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository klasöründe bulunan yeni tarihli usbstor.inf klasörüne girin ve buradaki usbstor.inf ile usbstor.pnf dosyalarını C:\Windows\inf klasörüne kopyalayın. Bilgisayarı yeniden başlatınız ve sorunu tekrar kontrol ediniz.

    Çözüm 3:

    Son olarak Windows'un donanımsal sorunlar için çıkarmış olduğu Fix it versiyonunu deneyiniz.

    Windows Fix it | Windows'da donanım aygıtları çalışmıyor veya algılanmıyor

    Çözüm 4:

    BIOS ekranına geliniz.

    Buradan BIOS ayarlarını sıfırlıyoruz. Eski anakartlarda bu işlem Exit menüsünden Load Setup Defaults seçeneğini seçmekle mümkündür.

    utkubayat utkubayat (885)
    9 yıl önce cevaplandı

      Bende de aynısorun vardı, sorunu BIOS u update ederek çözdüm, laptopum Asus, şu sitedeki rehberi izleyerek https://www.asus.com/tr/support/faq/1008859 sorunu çözdüm.

      onurıltan onurıltan (1)