Sorunum ekran kartimi yoksa anakart mi?

Öncelikle pcmde

1 ekran 2 ram var

Power supplysini 350 den 650 ye yükselttim

Sorunum

Ekran kartı takılı görüntü gelmiyor

Onboard takılı iken görüntü geliyor

Windows yazısında kaliyor

Önerilen sistemde acinca Restore sistem vs tarama vs yapıyor

 bir başka pc ye i7 64 bit 8 ram

Taktık 3 defa reset attık aynı ekran kartıyla

Sıkıntısız açtı

Eski kasada bu sıkıntılar oluyor

Anakart mi ekran kartmı sorun

steelhummer26 steelhummer26 (1)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Anladığım kadarıyla şu şekilde bir durumunuz var;

    Eski bilgisayarınızda harici ekran kartınız çalışmıyor veya stabil çalışmıyor.Ancak onboard ekran kartınız eski bilgisayarda çalışıyor.

    Yeni bilgisayarda harici ekran kartınız sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

    Normal durumda ekran kartının her iki sistemde de sorun olmadan çalışması gerekli.Ekran kartınız PCI-Express slotu olan her anakartta çalışması gerekiyor.İlk söylediğinize göre ekran kartında sorun varmış gibi düşünülüyor.Ancak ikinci söylediğiniz de yani yeni bilgisayarda ekran kartının sorun vermemesi durumunda bu sefer sorun ekran kartından değil de eski bilgisayardan gibi düşünülüyor.

    Bu durumda sorunu tam tespit için biraz daha zaman gerekiyor olabilir.

    • Yeni bilgisayarı taktığınız ekran kartı ile güzel bir test edin.Test etmek için isterseniz yüksek grafik içeren oyunlar oynayabilir veya AIDA 64 gibi programlar ile ekran kartını birkaç saat boyunca test ettirebilirsiniz.Sorunun ekran kartı olup olmadığını net olarak anlayın.
    • Şimdi eski bilgisayarınızı onboard takılı olarak yukarıdaki maddedeki gibi test edin.(yüksek grafik oyunlar açamayacağı için AIDA64 testi güzel seçenek olacaktır)

    Eğer her iki madde de sorun yaşamaz ve sorunsuz şekilde bilgisayarlar çalışıyorsa, eski bilgisayarınızın güç kaynağının net olarak ekran kartını çalıştırabileceğinden emin olun.650 Watt yüksek bir değer ancak güç kaynaklarının gerçek değerleri 650Watt olmayabilir.Markasız güç kaynakları genelde göz boyama için yüksek değerler yazabilirler.

    Güç kaynağında da sorun olmaz diyorsanız ekran kartını taktığınız slotta sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz.Böyle bir durumda anakart değiştirilmesi gerekebilir.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Hayır steelhummer26 7 yıl önce
    • 1.kasada onboardda acıyor ekran kartında görüntü yok steelhummer26 7 yıl önce
    • 2.baska bir kasada sistemindaha yyksek 3000 liralık iyi bir kasada ekran kartisirunsuz ekranı açtı steelhummer26 7 yıl önce
    • Ekran kartı bozuk ta ara sıra mi aciyor yoksa anakart değişimimi gerek steelhummer26 7 yıl önce

    Ekran kartını başka bilgisayarda kontrol etmişsiniz sorunsuz çalışmış. O zaman sorun anakartta. Çalışan Ekran kartını anakarta takıyorsunuz ve görüntü gelmiyorsa, ekran kartının takıldığı slotta sorun olabilir.

    Onboard ekran kartında çalışırken Windows yazısı geliyor ve ekran takılı kalıyorsa,yüklü işletim sistemi zarar görmüş olabilir.

    murat murat (12492)