Sosyal medyada virüs içeren linkleri tıklasam virüs bulaşır mı?

Son günlerde Facebookta Linki yaz en sevdiğin şeyi gör,gelecekteki çocuğunu gör,hangi kahramansın,facebookta en çok kullandığın kelime,ne kadar gündür onlinesin gibi şeyler olmaya başladı.Bildiğiniz gibi facede bi link yazınca altta uzantısı çıkıyor.Öğrendiğim bilgiye göre bu siteler havuz mantığı ile çalışıyormuş ve keyloggermış Linki yazdığında hesabın çalınıyomuş ve postların altında çok fazla yazanlar var bunların çoğuda botmuş.Sizce böyle bişey mümkünmü bi link yazınca face hesabınızın çalınması mümkünmü?   Mobil Kullanıyorum

selocan787 selocan787 (107)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Eğer telefonunuz güncel olmayan bir android sürümü ve rootluysa linki tıkladığınızda virüs bulaşabilir.

    Bunun için ilave bir şey yapmanıza gerek yok linki tıklamanız ve zararlı kod içeren siteye gitmeniz yeterli olur. Bu virüsler genelde keylogger değil fakat Facebook hesabı çalmaya yarayan veya sizi ücretli bir  mobil paketine üye yapan virüsler. Daha önceden şöyle bir paylaşım vardı: Sporstation dolandırıcı mı? burada detaylı bilgi verilmiş.

    hakan hakan (15424)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Linke tıklandığında virüs bulaşma işi nasıl oluyor siteye gidiyoz diyelimki e biz bişey indirmediğimiz sürece nasıl virüs bulaşıyor selocan787 6 yıl önce
    • @selocan787 sayfa içinde zararlı javascript kodları bulunuyor bu kodlar çalışarak telefondaki güvenlik açıklarından faydalanarak siz farkında olmadan uygulama yükleyebiliyor veya telefon üzerinde işlem yapabiliyorlar. hakan 6 yıl önce
    • Peki bu bulaşırsa nasıl farkedebilirz virüs programları görürmü Avast,Malwarebytes selocan787 6 yıl önce
    • @selocan787 evet virüs programları bazılarını tanıyor. Fecebook hesabında anormal şeyler olmuyorsa, telefonundan ücretli servislere abonelik açılmıyorsa bu tür bir virüs bulaşmamış diyebiliriz. hakan 6 yıl önce