Speedliker virüsü nasıl temizlenir?

Speedliker virüsü nasıl silinir? Speedliker virüsü nasıl temizlenir?

Speedliker özellikle Facebook kullanıcılarını hedef alan, Facebook hesabınız üzerinden siz farkında olmadan kişileri takip eden, facebook sayfalarını beğenen aynı zamanda içinde bulundurduğu trojan ile parolaları çalan bir zararlı yazılımdır.

Facebook üzerinden yayılan virüs Speedliker.com adresinden sizi yönlendirdiği ayrı bir web sitesi üzerinden zararlı yazılımı sisteminize indiriyor.

Speedliker virüsü nasıl silinir? Speedliker virüsü nasıl temizlenir? aşağıda anlatılmıştır.

alattin alattin (16999)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Speedliker virüsü nasıl temizlenir?

    Speedliker virüsü olarak adlandırılan virüs oldukça tehlikeli bir trojan barındırıyor. Bu sayede kötü niyetli kişiler sistemize uzaktan erişebiliyor ve parolalarınızı çalabiliyor.

    Aynı zamanda tanımadığınız kişileri takip etmeye başlıyor ve sayfaları beğeniyorsunuz.

    Speedliker http://www.speedliker.com/video/?=infamousvideo adresi üzerinde sahte bir Flash Player'a sahip. Sayfa görünüm olarak Facebook sayfasına benzetilmiş.

    Dikkatsiz kullanıcılar Facebook üzerinden tıkladıkları link ile bu sayfaya geliyorlar.

    Sahte video oynatıcı bulunan sayfada şunar yazıyor:

    Facebook - Videos

    Video Title : Oooo bad became infamous!!

    Sahte video oynatıcı tıklanıldığında

    install_flashplayer14x32_x64mssd_aaa_aih.exe adında bir dosya indiriliyor. Dosya zaman zaman WatchVideo.exe gibi farklı adlarla da karşımıza çıkıyor.

    Kullanıcı bu dosyayı tıkladığında yani çalıştırdığında virüs bilgisayara bulaşmış oluyor.

    Sorun şu ki, bu virüs pek çok antivirüs programı tarafından tespit edilemiyor.

    AhnLab-V3 antivirüs programı tarafından Trojan/Win32.Killproc adı ile tespit edilen virüs AVG, AVAST, EST NOD 32, Kaspersky, Microsoft, Symantec, Emsisoft anti-malware  gibi programlar tarafından tespit edilemiyor.

    Not: Malwarebytes şirketine durumu raporladık ve şuan Malwarebytes anti-malware virüsü Trojan/Win32.Killproc adı ile tespit edebiliyor ve virüsü temizleyebiliyor.

    Speedliker virüsü temizleme adımları:

    İşlemler sırasında Google Chrome kullanmayın. İndirme işlemlerini Internet Explorer veya Firefox üzerinden yapın. Yandex ve Opera da bu işlemler için uygundur.

    1. Bilgisayarı Speedliker virüsü ve diğer virüslere karşı temizleme
    2. Google Chrome uzantılarını silme
    3. Facebook takip ve beğenileri gözden geçirme

    Speedliker virüsü temizleme: Bilgisayarı virüslerden arındırma

    1. Öncelikle Malwarebytes anti-malware nedir? Malwarebytes  anti-malware nasıl kullanılır? linkinde anlatılan Malwarebytes anti-malware programını indirin.
    2. Linkte anlatıldığı gibi bilgisayarınızı tarayın.
    3. Gerekiyorsa bilgisayarı yeniden başlatın.

    Speedliker virüsü temizleme: Google Chrome uzantılarını ve varolan profili silme

    1. Google Chrome'u kapatın.
    2. Bilgisayarda şu yolu izleyin, Bilgisayarım, Bu Bilgisayar'ı tıklayın ve  Yerel Disk (C) tıklayın ve aşağıdaki klasör hiyerarşinizi izleyin.  [KullanıcıAdınız] yazan bölüm sizin bilgisayarı açtığınız kullanıcıya göre değişecektir.

      Windows XP için
      C:\Documents and Settings\[KullanıcıAdınız]\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\

      Windows 7 ve Windows 8 için
      C:\Users\[KullaniciAdiniz]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\
    3. Eğer AppData (Windows XP için  Application Data)  klasörü görünmüyorsa dosyalar gizli demektir şunları yapın:

      Windows 8 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan bakabilirsiniz.
      Windows 7 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.
      Windows XP gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.

    4. Bu klasördeki DEFAULT klasörünü silin.

    Speedliker virüsü temizleme: Tanımadığınız bilmediğiniz, Facebook sayfa beğenilerini ve takip ettiğiniz kişileri silin.

    Facebook hesabınıza giriş yapın. Takip ettiğiniz kişi ve beğendiğiniz sayfaları gözden geçirin.

    Bilmediklerinizi takibi bırakın ve sayfa beğenilerinizi iptal edin.

    Facebook'ta birini takip etmeyi nasıl bırakırım? linki bu konuda size yardımcı olacaktır.

    alattin alattin (16999)