Spotify'da EXPLICIT ne demek?

Spotify'da bazı müziklerde "EXPLICIT" yazıyor. Bu Explıcıt ne demek?

Spotify'da bazı müziklerde explıcıt yazması ne anlama geliyor?

spotify explicit

omercik omercik (9418)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    EXPLICIT ne demek?

    Explicit, İngilizceden Türkçe'ye kelime anlamı olarak "açık" şeklinde çevriliyor. Ama buradaki bahsedilen açık, kapının açık olması, pencerenin açık olması anlamında değil. Explicit kelimesi "açık sözlülük, belirginlik" anlamında kullanılıyor.

    Spotify'da EXPLICIT yazması ne anlama geliyor?

    Explicit terimi, Spotify gibi müzik uygulamalarında "açık versiyon" anlamına geliyor. Yani Spotify'da bir müzikte EXPLICIT ibaresi görürseniz, o şarkıda küfür, seksüel içerik, şiddet (vs.) gibi uygunsuz olarak nitelendirilen ifadeler olduğunu anlayabilirsiniz.

    Spotify ve diğer müzik marketlerindeki EXPLICIT ibareli müziklerin olayı budur. Bazı müzik uygulamalarında sadece "E" yazar. Spotify'da ise direkt EXPLICIT diye belirtiliyor.

    omercik omercik (9418)