Sql'de sıralama (ORDER BY) işlemi nasıl yapılır?

Sql server da tablomuzdaki verileri seçerken bir kolona göre küçükten büyüğe veya büyükten küçüğe sıralamayı nasıl yapabiliriz?

ergin ergin (2539)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Sql'de sıralama (Order By) yaparken sıralamanın artan şekilde olması için ASC anahtar kelimesini yazmamız veya hiç bir şey yazmamamız yeterli olur eğer sıralamayı azalan (büyükten küçüğe) şekilde olmasını istiyorsak DESC anahtar kelimesini kullanmamız yeterli olucaktır.

    Sıralamayı artan küçükkten büyüğe ( A-Z ) yapmak için aşağıdaki ifadelerden yararlanabilirsiniz.

    select * from uzmanim
    order by KolonAdi

    Sıralamayı azalan büyükten küçüğe ( Z-A ) yapmak için aşağıdaki ifadelerden yararlanabilirsiniz.

    select * from uzmanim
    order by KolonAdi desc

    ergin ergin (2539)