SQL'de yetim bırakılmış SQL kullanıcıları nasıl kurtarılır?

Eğer bir SQL veritabanızın yedeğini başka bir sunucuya restore ettiğinizde, bu bilgisayarda veritabanına eski kullanıcı adı ve parola ile erişemezsiniz.

Sunucu üzerinde veritabanına erişim hakkı olan kullanıcıyı tanımlasanız bile bu kullanıcı eski  veritabanına erişemez. Eski veritabanıdaki kullanıcı Id yeni tanımlanan kullanıcı ile eşleşmez bu durumda kullanızı öksüz kalmış (orphan) sayılır.

alattin alattin (16984)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    SQL sunucuda yetim kalmış kullanıcıların listesini almak için:

    EXEC sp_change_users_login 'Report'

    Kullanıcıyı onarmak için

    EXEC sp_change_users_login 'Auto_Fix', 'LoginAd'

    Eğer restore yaptığınız DB'deki kullanıcının parolasını bilmiyorsanız

    EXEC sp_change_users_login 'Auto_Fix', 'user', 'LoginAd', 'parola'

    alattin alattin (16984)