SQL karşılaştırma operatörleri (like, between, in, isnull) nelerdir?

SQL karşılaştırma operatörleri nelerdir?

SQL LIKE, BETWEEN, IN, ISNULL nedir?

SQL LIKE, BETWEEN, IN, ISNULL operatörleri nasıl kullanılır?

mujde mujde (17)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    SQL de Karşılastma operatöreri iki değeri ya da ifadeyi karşılaştırmak için kullanılır. Karşılaştırma işlemi True, False ya da Null döndürür.

    İlişki Operatörleri

    = eşit

    select * from ogrenciler
    where yas = 18

    > büyük

    select * from ogrenciler
    where yas > 18

    < küçük

    select * from ogrenciler
    where yas < 18

    >= büyük eşit

    select * from ogrenciler
    where yas >= 18

    <= küçük eşit

    select * from ogrenciler
    where yas <= 18

    <> eşit değil

    select * from ogrenciler
    where yas <> 18

    IN Operatörü

    Liste içindeki değerle karşılaştırma yapmak için kullanılır.

    Örneğin, Öğrenciler tablosundaki bölümü Bilgisayar, Elektrik ve Yazılım olan öğrencileri seçmek için SQL sorgusunu yazalım.

    select *  from ogrenciler
    Where bolum IN ('Bilgisayar', 'Elektrik', 'Yazılım')

    NOT IN

    Bu sorgumuz ile yukarıdaki işlemin tam tersini yaparak bu bölümler dışındaki tüm kayıtları getirecektir.

    select *  from ogrenciler
    Where bolum NOT IN ('Bilgisayar', 'Elektrik', 'Yazılım')

    LIKE Operatörü

    Karakter grubu ile karşılaştırma yapmak için kullanılır.

    Örneğin, Öğrenciler tablosundaki Adı E ile başlayanları bulalım;

    select *  from ogrenciler
    where adsoyad LIKE 'E%'

    Bu örneğimizde, Öğrenciler tablosundaki Soyadi R ile bitenleri bulalım;

    select *  from ogrenciler
    where adsoyad LIKE '%R'

    Öğrenciler tablosundaki adının ikinci harfi R olanları bulalım;

    select *  from ogrenciler
    where adsoyad LIKE '_R%'

    Öğrenciler tablosundaki adının üçüncü harfi G olanları bulalım;

    select *  from ogrenciler
    where adsoyad LIKE '_ _G%'

    Öğrenciler tablosundaki adının sondan bir önceki harfi İ olanları bulalım;

    select *  from ogrenciler
    where adsoyad LIKE '%İ_'

    Bu örneğimizde ise Öğrenciler tablosundaki içinde 'ERGİN TÜZER' içerenleri bulalım;

    select *  from ogrenciler
    where adsoyad LIKE '%ERGİNTÜZER%'

    BETWEEN Operatörü

    İki değer arasında kalanları seçme işleminde kullanılır. BETWEEN işlemi sayısal (INTEGER) ve metin (VARCHAR) değerlerin yanında tarih (DATE) tipindeki değerler ile de kullanabileceğimizi unutmayın.

    Örneğin, Öğrenciler tablomuzdaki yaşı 18 ile 25 arasındaki olan öğrencileri listelemek için SQL sorgusu yazılım.

    select ad, soyad, yas from ogrenciler
    where yas BETWEEN 18 AND 25

    Diğer bir örneğimizde ise Öğrenciler tablomuzdaki 2012 yılında okula kayıt yaptırmış öğrencileri listelemek için SQL sorgusu yazılım.

    select ad, soyad, kayittarihi from ogrenciler
    where kayittarihi BETWEEN '2012-01-01' AND '2012-12-31'

     IS NULL - IS NOT NULL Operatörü

     Null değerlerin var olup olmadığını test eder.

     Bu sorgu bize Öğrenciler tablosundaki Resim sutununda  Resmi olmayan yani boş olan kolanlarını geri döndürecektir.

    select * from ogrenciler
    where resim IS NULL;

    Bu sorgu ise yukarıdaki işlemin tam tersini yaparak Resmi olan kayıtları getirecektir.

    select * from ogrenciler
    where resim IS NOT NULL;

    ergin ergin (2539)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Çok detaylı bir cevap olmuş çok teşekkür ederimm. mujde 8 yıl önce