Sql server attach hatası: An error occurred when attaching the database

Merhaba;

Sql server 2014 indirdim format atmadan önce farklı bir sürümü kullanıyordum fakat daha eski bir sürüm olduğu için yenisini indirirken bir sorun yaşamayacağımı düşündüm. Elimde bulunan dosya.mdf ve dosya.ldf uzantılı sql dosyalarını sql server'ın kurulu olduğu data klasörüne atıyorum ve attach etmeye çalışırken başlıkta ki hatayı veriyor. Birçok yol denedim fakat çözüme ulaşamadım.

Denediğim yollar şu şekilde;

  1. Farklı bir disk'e (Yerel disk d) kopyalayıp oradan attach etmeye çalıştım.
  2. Yine aynı şekilde farklı diske kopyaladığım dosyaları yönetici izinlerini düzenledim.
  3. Sql server'ı yönetici olarak çalıştırdım.
  4. En son olarak'da DATA klasörünün izinlerini değiştirmeye çalıştım ancak bu seferde "bu öznitelikleri değiştirmek için yönetici izni sağlamanız gerekir" hatası verdi.

Hata Detayı Şu Şekilde @alattin abi ; https://i.hizliresim.com/69oQ89.png

@alattin abi :(

notify notify (538)
6 yıl önce sordu

  • Message kolonunda hatanın detayı vardır orada ne yazıyor? alattin 6 yıl önce
  • hata dedayını sorum'da şimdi paylaştım @alattin abi notify 6 yıl önce

Toplam 2 Cevap

SQL Management Studio simgesini sağ tuşla tıkla Yönetici olarak çalıştır'ı seç.

Daha sonra herhangi bir veritabanını tıkla Properties'e gir. Files sekmesini tıkla. Database Files yazan alanda kaydırma çubuğunu sağa kaydır. C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL12.SQLEXPRESS\MSSQL\DATA gibi bir yol göreceksin. Veri dosyalarını  bu alana kopyala.

Daha sonra Management Studio'ya geri dön. Attach bölümüne gel. Add'i tıkla. Database File Location bölümüne  C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL12.SQLEXPRESS\MSSQL\DATA yolunu yapıştır ve enter tuşuna bas.

Açılan pencereden veritabanını seç. Bu şekilde açılması lazım.

alattin alattin (16984)
6 yıl önce cevaplandı

  • @alattin abi bu bahsettiğin attach / add bölümünde'ki "Database File Location" diye bir ibare yok ki. Add tıkladığım zaman direk dosya yolunu gösteriyor. Dosya yolu olarak selected path kısmı var fakat oraya değişiklik yapmaya izin vermiyor. Yine aynı şekilde currnet file path bölümü var burasıda benim data klasörümün olduğu yer. notify 6 yıl önce
  • Management Studio versiyonun nedir? @notify 2014 için yazmıştım alattin 6 yıl önce
  • @notify nasıl çözdün? alattin 6 yıl önce
  • @alattin abi bu sorunu ancak eski mssql sürümümü yani oluşturduğum .mdf ve .ldf dosyalarını hangi sürümle oluşturduysam onunla yani 2012'yi yükleyerek çözebildim. notify 6 yıl önce
  • bunları cevap olarak yaz ki senin gibi birileri sorun yaşarsa çözüm içim onu denesin. alattin 6 yıl önce
  • @notify alattin 6 yıl önce

Bu sorunu şu şekilde çözdüm;

Hata veren dosya.mdf ve dosya.ldf'leri oluşturduğum aynı mssql sürümünü yani 2012'yi yükledim ve tekrar dosyaları yüklemeye çalıştığımda bu sorun düzelmiş oldu.

notify notify (538)