SQL server management studio ""server name hatası"" error code: 53 error code:40

arkadaşlar merhaba SQL server management studio yu yuklemeye çalışıyorum iki gündür daha önce bir kez yuklemiştim sonra format falan attım şimdi tekrar win 10 uzerinden kurmaya çalışıyorum. lakin aldığım hata şu şekilde... hatayı şu şekilde alıyorum mesela programı açıyorum sql management studio yu sonra server name boş durumda oraya bir isim girmem gerekiyor lakin ben daha önce böyle bir isim tanımlamadım local yazıyorum olmuyor local host yazıyorum olmuyor.Oradan browse falan diye bir seçenek çıkıyor ona tıklıyorum birn nevi daha önce kayıtlı server yok tarzında boş gösteriyor orayı...

HATA MESAJI ŞU ŞEKİLDE

***************************************************************

TITLE: Connect to Server

------------------------------ Cannot connect to dsdds. ------------------------------

ADDITIONAL INFORMATION: Sunucuyla bağlantı kurulurken ağ ile ilgili veya örneğe özel bir hata oluştu. Sunucu bulunamadı veya sunucuya erişilemiyor. Örnek adının doğru olduğunu ve SQL Server'ın uzak bağlantılara izin verdiğini doğrulayın. (provider: Named Pipes Provider, error: 40 - SQL Server için bağlantı açılamadı) (Microsoft SQL Server, Error: 53) For help, click: http://go.microsoft.com/fwlink?ProdName=Microsoft%20SQL%20Server&EvtSrc=MSSQLServer&EvtID=53&LinkId=20476

------------------------------ Ağ yolu bulunamadı ------------------------------

*********************************************************************************

Hocam şimdi ben bunu daha önce yüklerken de benzer bir hata almıştım dünden beri sildim tekrar kurdum 2016 yı kurdum olmadı ŞU AN 2012 yi kurmaya çalışıyorum yaklaşık iki ay önce onu kurmuştum bu ara format falan attım ssd takıp win10 yukledim şimdi  kurarken şöyle bir durum oluşuyor mesela videolarda da anlatılan genelde server ismimizii şifremizi falan yazıyoruz lakin ben kurulumu yaparken o bölümleri bana hiç göstermiyor bundan dolayı muhtemelen yanlış şekilde yada yanlış şeyi yuklediğimi düşündüm. tekrar kaldırdım your unistaller ve cccleaner ile tarattım yeniden kurdum yine olmuyor şimdi ben bilgisayarda bi şeyleri kaldırırken acaba yanlış şeyi mi kaldırıyorum.öyle olduğunu da sanmıyorum. sonuç olarak bir türlü bulamıyorum ne yapacağımı şaşırdım benimle iletişime geçer misiniz acaba ????

ysfcnky7 ysfcnky7 (1)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    SQL Express yüklemiş olabilir misin?

    Sunucu bölümüne

    .\SqlExpress

    yazmayı denedin mi?

    Ayrıca Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar > Hizmetler altında  SQL Server hizmeti var mı? Varsa durumu Başlamış mı?

    alattin alattin (16999)