SQL Server Operating system error 5: “5(Access is denied.)”

SQL sunucu üzerinde bir yedekleme scripti çalıştırmak istediğimde karşıma SQL Server Operating system error 5: “5(Access is denied.)” hatası geliyor.

Hata tam olarak şu şekilde:

Msg 3201, Level 16, State 1, Line 7
Cannot open backup device 'D:\Backup\26May2017-db.bak'. Operating system error 5(Access is denied.).
Msg 3013, Level 16, State 1, Line 7
BACKUP DATABASE is terminating abnormally.

Operating system error 5(Access is denied hatasının çözümü nedir?

alattin alattin (16984)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Operating system error 5(Access is denied hatasının çözümü nedir?

    Operating system error 5(Access is denied) çalıştırmak istediğiniz kodun işletim sistemi tarafından engellendiğini belirtmektedir. Bu engellemenin sebebi yedekleme dosyasının oluşturulacağı klasöre yetkinin olmamasından kaynaklanır.

    Sorunun çözümü için yedek almak istediğiniz klasöre Service kullanıcısı için tam yetki verin.

    1. Yedek alınmak istenen klasörü sağ tuşla tıklayın ve özelliklere gidin.
    2. Security / Güvenlik sekmesini tıklayın.
    3. Edit butonunu tıklayın.
    4. Daha sonra Add butonuna tıklayın.
    5. Enter the object names to select yazan bölüme SERVICE yazın ve OK tıklayın.
    6. Allow bölümünden Full Control seçin.
    7. Apply ve OK tıklayarak işlemi bitirin.

    Böylelikle ilgili klasör için yeki vermiş oldunuz. SQL Server hizmeti artık o klasöre yazma yetkisine sahip oldu. Script kodunuz sorunsuz çalışacaktır.

    alattin alattin (16984)