ssd nedir ne işe yarar

hocalar ben windows 10 kullanıyorum bu yüzden de  disk kullanımı sıkıntısı yaşıyorum ssd almaya karar verdim fakat burdaki ssd pahalıydı çinden 16 gb ve 32 gb ssd almam mantıklı olurmu ? ayrıca pc dahada hızlanırmı

ahmet5847 ahmet5847 (92)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    SSD'ler (Solid State Disk) bildiğimiz HDD (Hard Disk Drive)'lara göre çok daha hızlı ve performanslıdırlar. Dikkat ettiyseniz sistem toplarken hep SSD+HDD yapılır, toplama konusunda uzman olanlarda bunu tavsiye eder. SSD'ye sistemi (Windows'u) kurarlar, HDD'yi ise depolama alanı olarak kullanırlar (film, müzik, dosya vs.)

    Disk Kullanımı sıkıntınız konsunda internette araştırma yaptıysanız ve çözüm bulamadıysanız ayrıca imkanınız varsa SSD almanızı tavsiye ederim. Kaç GB almanız gerektiğine siz karar vermelisiniz, bilgisayar hafızasını arşiv olarak kullanacaksanız ona göre SSD almak sizin için en doğrusu olacaktır. Fakat dosyalarınızı bilgisayar yerine bir harici disk veya flash diskte depolayıp bilgisayarda tutmamayı tercih ediyorsanız sadece günlük programlarınız ve Windows için 128 GB ideal bir tercih olacaktır. 32 GB yetersiz kalabilir, Windows 10 kurduğunuzda güncellemelerle beraber yaklaşık 15 GB küsür yer kaplayacaktır. Minimum 64 almanızı tavsiye ederim.

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • peki ben ssd yi sadece windows kursam ? ahmet5847 6 yıl önce
    • öyle bir imaknımız varmı ahmet5847 6 yıl önce
    • Tabiki var omercik 6 yıl önce
    • Destekliyorsa SSD+HDD yapma imkanınız bile var hatta omercik 6 yıl önce
    • Mesela 64 GB SSD alıp Windows'u kurarsınız, tercihen 256 GB (daha fazla veya azda olabilir) HDD alıp dosyaları ve bazı programları ona kurabilirsiniz. omercik 6 yıl önce
    • yani imaknım var mı derken bu disk sorunum çözülürmü ? ahmet5847 6 yıl önce
    • yoksa öyle yapabildiğimizi bende biliyorum ahmet5847 6 yıl önce
    • %99 ihtimal çözülecektir. Günümüzdeki birçok yazılım artık SSD'lere göre yapılıyor. Windows 8 den itibaren olmak üzere işletim sistemide dahil omercik 6 yıl önce