SSD'nin dolu olması performansı etkiler mi?

256 gb ssd var pc de 56 gb gb boş alan var sanki son zamanlarda pc açılırken yavaş açılıyor gibi hissediyorum . Acaba ssd dolu diye mi pc geç açılıyor. Bi de virüs programı yuklemedim yüklemek gerekir mi. Tavsiye edeceğiniz program varmı

jackrudolphgs jackrudolphgs (59)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    SSD disk dolmaya başladıkça performansı düşer. Bu doğru bir tespit. Program açarken veya  dosya kopyalarken bu yavaşlığı hissedebilirsin.

    SSD diskler teknolojileri itibarıyla bazı sorunları da barındırıyor. HDD teknolojisinden tamamen farklı bir teknoloji. Dolayısıyla çalışması da çok farklı.

    Örneğin bir dosya ile çalışırken dosyayı kopyaladığında SSD disk disk üzerindeki boş alanlara bakar ve gerekli boş alanı bulur ve dosyayı bu alanlara yazar.

    HDD'lerde verinin üzerine doğrudan yazılabiliyordu ama SSD'lerde verinin önce gerçek anlamda silinmesi gerekiyor. Bu da çok dolu disklerde yavaşlamaya sebep oluyor. Tabi diskinin modeli, eski, yeni olup olmadığı da önemli SSD teknolojisi çok hızlı ilerliyor. Eski disklerde olmayan pek çok yeni özellik şuan güncel SSD disklerde mevcut.

    SSD disklerde %70 doluluk oranını geçmek performans kayıplarına sebep oluyor.  Örneğin 200GB SSD diskin varsa bunun 140GB doldursursan diskin yavaşmaya başlıyor. Böyle bir durumdan kaçmak için harici bir disk kullanabilirsin. Az kullandığın dosyaları burada tutabilirsin. SSD işletim sistemi ve çok kullandığın dosya ve uygulamaları tutar.

    Bir de komut satırınsan şu komutu uygulayıp TRIM açık mı değil mi kontrol eder misin?

    1. Windows ve R tuşlarına bas.
    2. açılan pencereye cmd yaz ve enter tuşuna bas.
    3. Komut satırına fsutil behavior query disabledeletenotify yaz enter tuşuna bas.
    4. Şöyle bir ekran gelmeli
      NTFS DisableDeleteNotify = 0  (Disabled)
      ReFS DisableDeleteNotify = 0  (Disabled)

      Buradaki 0 değerleri TRIM açık demektir. Bu da SSD performans ve disk ömrü için önemlidir.

    alattin alattin (16999)