SSD sabitdiskte sürekli diskteki boş alan azalıyor

128 GB SSD diskim var. Bilgisayara yeni bir program yüklemediğim halde sürekli sabitdiskteki boş yer azalıyor.

Aynı şekilde bilgisayara download veya dosya kopyalaması yapmıyorum. Bilgisayarımın sabitdiskindeki boş alan nede azalıyor?

cemkara cemkara (4215)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Yukarıda yazdığım benim sürekli başıma gelen bir sorun.  Günümüzde SSD diskler oldukça yaygınlaştı. Fakat kapasiteleri hala normal mekanik diskler kadar yüksek değil. Böyle olunca SSD diskteki 1GB alan bile önem kazanıyor. Hele benim gibi 1.5GB boş disk alanı ile bilgisyar kullanmaya çalışmak cidden eziyet oluyor.

    Eğer hiç bir indirme yapmıyor, program yüklemiyor, diske dosya kopyalamıyorsanız ve yine de diskte boş yer azalıyorsa bunun sebebi şunlar olabilir:

    • Windows güncelleştirmeleri
    • Bilgisayarınızın oluşturduğu gölge kopyalar
    • Programların oluşturduğu log dosyaları ve gecici dosyalar

    SSD ve normal disklerde sabitdiste boş yar açmak için şunları yapabilirsiniz:

    • Windows güncelleştirmelerinden kalma dosyaları silin
    • Gölge kopayaları temizleyin
    • Log ve diğer dosyaları temizleyin

    Sabitdiskte boş alan açmak için şunları adım adım yapabilirsiniz.

    Windows güncelleştirmelerinden kalma dosyaları silin:

    1. Bilgisayarıma gidin.
    2. C: sürücünüsü sağ tuşla tıklayın ve özelliklere girin.
    3. Genel sekmesinde Diski temizle'yi tıklayın.
    4. Disk Temizle ekranında Sistem Dosyalarını temizle'yi tıklayın.
    5. Açılan pencerede Tüm seçenekleri işaretleyin ve Tamam'ı tıklayın.

    Gölge kopayaları temizleyin:

    Windows otomatik veya manuel olarak işlem göen dosyaların kopyasını oluşturur. Bu bir sistem dosyayı olabileceği gibi değiştirilmiş bir word belgesi de olabilir. Bu dosyalar da sabitdisk üzerinde yer kaplar.

    Gölge kopyaları temizlemek için

    1. Bilgisayarıma gidin.
    2. C: sürücünüsü sağ tuşla tıklayın ve özelliklere girin.
    3. Genel sekmesinde Diski temizle'yi tıklayın.
    4. Disk Temizle ekranında Sistem Dosyalarını Temizle'yi tıklayın.
    5. Açılan pencerede Diğer Seçenekleri tıklayın.
    6. Sistem geri yükleme ve Gölge Kopyalar  bölümündeki Temizle butonuna basın.
    7. Sistem geri yükleme ve gölge kopyalar bir önceki sürüm saklı tutularak temizlenecektir.

    Log ve diğer dosyaları temizleyin:

    Log ve programların oluşturduğu dosyaları temizlemek için CCleaner kullanabilirsiniz. CCleaner'ı buradan indirin

    cemkara cemkara (4215)