Ssd taktım bios eski hddleri görmüyor

Arkadaşlar güç kaynağım bozuldu. Başka bir güç kaynağıyla sorunsuz çalışınca güç kaynağı (seasonic) bir de ssd (samsung 850 evo) aldım. Bunları taktım artık eski hddler biosta gözükmüyor. Başka bilgisayarda da gözükmüyor.
Çalışması için bios anakart sürücülerini güncelledim. Fakat sorunu çözemedim. Birkaç bios ayarı değiştim. Bios sıfırladım olmadı. Ssd ye windows kurdum ama eski hddleri kullanamıyorum.(windows disk yönetiminde de gözükmüyorlar iki bilgisayarda da) Ayrıca dvd de gözükmüyor.
Unuttum anakart asus p8h77 v
Sizce sorun ne olabilir.

afc101 afc101 (1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    SSD sürücüyü taktığınızda diğer harddisk ve DVD gibi sata kullanan cihazlar devre dışı kalıyor, sorun bu şekilde mi?

    Yoksa SSD takmadığınızda diğer aygıtlar gözüküyor ancak SSD taktığınızda diğer cihazlar devre dışı kalıyor?

    Bazı anakartlarda Sata veri yolu sınırlaması bulunabiliyor.Örneğin yeni anakartlarda M2.SSD slotuna bir SSD takarsanız, sata portlarının 2 tanesini devre dışı bırakabiliyor.Ancak sizin taktığınız tüm cihazlar sata girişli aygıtlar.Harddisklerinizi farklı portlara takadar tekrar denediniz mi?

    Örneğin SSD harddiski Sata 3.0 portuna takarak diğer harddisk veya DVD leri Sata 2.0 portuna takıp test ettiniz mi?

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    6 yıl önce cevaplandı

      Çoğunu yaptım ama sorunum başka boyuta dönüştü. Sata1 de ssd vardı sata2 de bir hdd sata2 ye takınca hdd den koku çıktı. Sata kablosunun tamamı ve hdd girişi kokuyordu. Hatta giriş yerlerinin kenarlarında erime vardı. Merak edip ssd başka kablo ile sata2 ye bağladım üstündeki windowsa giremedim bir daha yani sorun sanırım güç kaynağım giderken tüm pc parçalarını öldürdü sanıyorum. Zor sanırım ama veri kurtarmaya çalışacağım. Açıkça biosta tanıtma sanıyordum sanırım elektrik devreleri yanmış olmalı.

      Yine de veri kurtarma sizce bu durumda işe yarar mı fikrinizi alabilirim.

      afc101 afc101 (1)