SSL bağlantısı hatası

Google Chrome  SSL gerektiren yani HTTPS sitelere girmek istediğimde

Sunucu ile güvenli bağlantı kurulamıyor. Bu durum sunucuyla ilgili bir sorundan kaynaklanabilir veya sahip olmadığınız bir istemci kimlik doğrulaması sertifikası gerekiyor olabilir.

Hata kodu: ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR

şeklinde hata veriyor. Chrome SSL hatasının çözümü nedir?

murat murat (12492)
10 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Windows XP kullanıyorsanız ve Twitter gibi sitelere girerken SSL hatası alıyorsanız şu linki kontrol edin:
    Twitter SSL hatası

    SSL Hatası Gerçek twitter.com sitesine bağlanılamıyor şeklinde ise şu linki kontrol edin:
    Gerçek twitter.com sitesine bağlanılamıyor

    Google gibi sitelere girerken SSL hatası alıyorsanız aşağıdaki açıklamaları okuyun:

    Güncelleme (20 Nisan 2014):
    Google DNS ve pek çok yaygın kullanılan DNS sunucular servis sağlayıcıların DNS zehirleme ve yönlendirme girişimleri yüzünden düzgün çalışmamaktadır. Aşağıda verilen SAFE DNS sunucuları şuan için en sorunsuz çalışanlardır ve önerilir.

    Güncelleme(08 Mart 2014):  Eğer DNS olarak Google DNS'leri kullanıyorsanız (8.8.8.8 ve 8.8.4.4) ve Google Chrome internet tarayıcısı kullanıyorsanız bu sorunla karşılaşıyorsunuz. Farklı DNS sunucuları ile bu sorun yaşanmıyor.

    Safe DNS sunucuları (Önerilen DNS):

    Google Dns yerine Open DNS kullanabilirsiniz:

    DNS sunucu nasıl değiştirilir buradan öğrenebilirsiniz

    Windows 7'de DNS nasıl değiştirilir?

    Windows 8'de DNS nasıl değiştirilir?

    Ayrıca En iyi ücretsiz DNS sunucular hangileridir? adresinde en hızlı ve sorunsuz DNS sunucları listelenmiştir.

    Buradan başka DNS seçebilirsiniz. Bu liste sürekli güncellenmektedir.

    Son zamanlarda Chrome ile Google' veya Google servislerine örneğin Youtube, GMAIL gibi SSL ile bağlanmak istediğinizde (bu varsayılandır) aşağıdaki hatayı alıyor olabilirsiniz.

    Daha öncede Google 502 hatası çok sık kullanıcıların karşısına çıkıyordu.

    Chrome SSL bağlantısı hatası aldığınızda 1-2 denemeden sonra Google açılıyor. Chrome da çıkan SSL hatası şu şekilde:

    SSL bağlantısı hatası

    Sunucu ile güvenli bağlantı kurulamıyor. Bu durum sunucuyla ilgili bir sorundan kaynaklanabilir veya sahip olmadığınız bir istemci kimlik doğrulaması sertifikası gerekiyor olabilir.

    Hata kodu: ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR

    Normalde SSL bağlantısı hatası aldığınızda ikinci denemenizde google'a bağlanabiliyorsunuz. Yine de yapılabilecekleri aşağıda özetledim

    Chrome SSL hatasının çözümü için şu aşamaları deneyebilirsiniz:

    1. Hatayı başka tarayıcıda alıyor musunuz kontrol edin. Örneğin Firefox ile SSL gerektiren siteye girmek istediğinizde bu hatayı alıyor musunuz? Eğer başka tarayıcı ile girmek istediğinizde de SSL hatası alıyorsanız, Önce ADSL modeminizi kapatıb ve açın.  Eğer hala devam ediyorsa, hata bağlanmak istediğiniz sunucunun SSL sertifikasından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda sizin yapabileceğiniz bir işlem yok.
    2. Başka tarayıcı ile sorunsuz giriyorsanız aşağıdaki işlemleri yapın

    Chrome SSL hatasının çözümü:

    1. Bilgisayarınıza virüs bulaşmış olabilir. Virüs taraması gerçekleştirin.
    2. Proxy yazılımı kullanıyor musunuz? ZenMate, Hotspot Shield, UltraSurf gibi. Hata bu yazılımlardan kaynaklanıyor olabilir. Proxy yazılımınızı kapatın.  Bazen kapatmak çözüm olmayabiliyor. Yazılımı kapatsanızda proxy bilgileri Chrome içerisinde kalıyor.
    3. Chrome Proxy ayarlarınızı değiştirin.  > Ayarlar > Gelişmiş ayarları göster > Proxy ayarlarını değiştir'i tıklayın.  Açılan Internet Özellikleri iletişim kutusunda Yerel Ağ Ayarları'nı açtıktan sonra "Ayarları otomatik olarak algıla" onay kutusunun işaretlenmiş olduğundan emin olun.
    4. Google Chrome çerezlerini temizleyin.
      CTRL + SHIFT+ DELETE aynı anda basın. Açılan pencerede aşağıdaki ögelerin tümünü sil: En baştan ve tüm seçenekleri seçin.
    5. Antivirüs veya firewall kullanıyorsanız geçici olarak devredışı bırakın.
    6. Google DNS yerine Open DNS kullanın veya başka DNS sunucu kullanın.

    murat murat (12492)
    10 yıl önce cevaplandı

      wirelesle internete giriyorum bu aralar arkadasa baglanamıyorum sagda alt kösede internet ünlem işareti cıkıyor  internete baglandıgım zaman dns hatası alıyorum neden kaynaklanıyor çözümü varsa  yardımcı olabilirmisniz şimdiden teşekkürler

      banemax banemax (1)