Standart dosyaları gizli sistem dosyasına dönüşmesi

Merhaba;

Bilgisayarımda uzun zamandan sonra normal dosya ya da word dosyası gibi dosyaları sistem dosyasına çeviren bir virüs bulaştı. Windows 8 in kendi virüs programı ile tam tarama yaptırdım. Bir iki küçük şey bulup sildi ama düzelmedi. Anti-malware ve adwcleaner la da tarattım ancak bir sonuca ulaşamadım. Öncelikle bu virüs ne virüsü olabilir ikincisi bundan nasıl kurtulabilirim. Ayrıca bir detay yaklaşık 1 ay önce bilgisayara portal sepeti illeti bulaştı ve yine sizin yönergelerinizle atlattım.  Acaba bir kalıntı mı vardır. Yardımlarınızı rica ederim. Şimdiden teşekkürler.

Iyi çalışmalar.

cngv10 cngv10 (1)
9 yıl önce sordu

  • virüsün etkilerini biraz daha anlatır mısınız? Dosyalarınızı gizli hale mi getiriyor sadece? cemkara 9 yıl önce
  • Evet ilk etki olarak bu. Tıpkı bir dönemin Autorun virüsü gibi. Henüz başka belirgin bir soruna sebep olmadı. Tabi alttan alttan ne yapıyordur bilemem sinsi :-) cngv10 9 yıl önce

Toplam 1 Cevap

Merhaba;

Öncelikle microsoftun sitesinden http://www.microsoft.com/security/scanner/en-us/sysreq.aspx Microsoft Safety Cleaner programını indirin,  güvenli modda geçip indirdiğiniz dosyayı çalıştırın, tam tarama seçeneğini işaretleyip taramayı başlatın, bi kaç saat sürebilir. Sanırım sorun kısmen düzelecektir.

 -      Ama önemli dosya yedeklerinizi alın daha sonra sorun yaşamamak ve temiz dosyalarıda kaybetmemek için mümkünse temiz sistem kurulumu yapın,

cyberturk cyberturk (1)