Status: 0xc0000098 Windows failed to load because a critical system driver is missing, or corrupt

Windows  7 kurulumu sırasında işletim sistemi yeniden başladığındaWindows Boot Manager ekranında aşağıdak gibi bir hata alıyorum.

Windows failed to load because a critical system driver is missing, or corrupt hatasının çözümü nedir?

Windows failed to start. A recent hardware or software change might be the
cause. To fix the problem:

  1. Insert your Windows installation disc and restart your computer.
  2. Choose your language settings, and then click "Next."
  3. Click "Repair your computer."

If you do not have this disc, contact your system administrator or computer
manufacturer for assistance.

  File: \Windows\System32\Drivers\aswVmm.sys

  Status: 0xc0000098

  Info: Windows failed to load because a critical system driver
        is missing, or corrupt.
hakan hakan (15409)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Status: 0xc0000098 Windows failed to load because a critical system driver is missing, or corrupt hatasının çözümü nedir?

    Bu hata özellikle Windows kurulumu sonrasında ortaya çıkar. Eğer kurulum işlemini CD / DVD gibi çabuk bozulabilir, çizilebilir bir medyadan yapıyorsanız kurulum aşamasında bazı dosyalar bilgisayarın HDD'sine eksik ya da hatalı kopyalanmış demektir.

    Benim önerim eğer kurulumu CD / DVD gibi bir ortamdan yapıyorsanız kurulumu USB bellekten yapın. Böyle bir imkan yoksa CD / DVD çıkartın temizleyin.  Daha sonra bilgisayara yeniden takın ve açılışı CD / DVD den yapın.

    1. Cd sürücüyye Windows kurulum diskini yerleştirin.
    2. Bilgisayarı düğmesinden kapatın.
    3. Bilgisayarı açın.
    4. Press any key to boot from CD or DVD. gördüğünüzde herhangi bir tuşa basın.
    5. Windows kurulum ekranı geldiğinde Install Now (şimdi yükle) ekranında Repair your computer / Bilgisayarınızı onarın seçin.
    6. Bilgisayarınız taranacak yüklü Windows'lar listelenecek Bu ekranda Windows 7 seçeneğini tıklayın ve next -ileriyi tıklayın.
    7. Sistem kurtarma seçeneklerinde  / System Recovery Options  Başlangıç Onarma / Startup Repair seçin.

    Windows bilgisayarınızı onarmaya başlayacaktır. Eksik olan sistem dosyaları yüklenecektir. Fakat 0xc0000098 Windows failed to load because a critical system driver is missing, or corrupt hatasının gerçek anlamda çözülmesi için elinizde gerçekten sorunsuz bir Windows kurulum diskinin olması gerekiyor. Bu sebepten ben yine kurulumu CD üzerinden değilde USB Flash bellek üzerinden yapmanızı öneriyorum.

    Windows 7 ISO dosyasını buradan indirebilirsiniz: https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows7 aşağıdaki alana ürün anahtarını girin ve doğrulayı tıklayın. Eğer lisansınız geçerliyse Windows 7 ISO indirebilirsiniz.

    hakan hakan (15409)