"Stop: 0x0000007B" mavi ekran hatası nasıl çözülür? 0x0000007B mavi ekran hatasının çözümü nedir?

Arkadaşlar oyun oynarken aşağıdaki hatalar çıktı. Neden olabilir? BIOS'a AHCI moddan IDE moda aldım düzeldi. Sizce yine aynı hatayla karşılaşır mıyım?

1.Hata resmi

  • https://www.hizliresim.com/q7qz20k

2.Hata resmi

  • https://www.hizliresim.com/et0dsax
kullanici180341 kullanici180341 (1)
2 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Büyük ihtimalle bilgisayarınıza virüs bulaşmış ve driverleri vs. silmiş yani yapabileceğiniz 2 seçenek var.

    1. Seçenek:

    Eğer USB belleğiniz varsa ve erişebileceğiniz bir bilgisayarınız varsa Kaspersky Rescue Disk'i USB belleğinize RUFUS ile yazdırın ve virüs sorunlu bilgisayarınıza takıp virüs taratın.

    Virüsleri temizledikten sonra bilgisayarınızı onarma moduna alıp CMD'yi açın ve chkdsk /f komutunu girip işlemin bitmesini bekleyin, işlem bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

    2. Seçenek:

    1. seçenek ile uğraşmayıp direkt format atmayı deneyebilirsiniz fakat önemli bilgileriniz varsa 1. seçeneği uygulamanızda fayda var.

    darkcrak darkcrak (5168)
    2 yıl önce cevaplandı

      Daha verimli sonuca ulaşabilmemiz için minidump dosyasına ihtiyacımız var.

      Şu çözümleri de deneyebilirsin;

      • GPU, Çipset, Windows update

      Çipset, Ekran kartı ve Windows güncellemelerini kesinlikle yap.

      • SFC /Scannow

      CMD’yi yönetici olarak çalıştırıp sfc /scannow yazıp enterla. İşlem bitince sistemi yeniden başlat. (Boşluğa dikkat!)

      • DISM kullanarak diski onar

      CMD’yi yönetici olarak çalıştırıp sırasıyla;

      1. DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth
      2. DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

      yaz ve enterla. İşlem bitince sistemi yeniden başlat.

      • CHKDSK yap

      CMD’yi yönetici olarak çalıştırıp chkdsk E: /r /f yazıp enterlayın. Buradaki E: sizin sürücünüzü ifade ediyor C ise C:, D ise D: yazacaksınız.

      • Ekran kartı driverını sil geri yükle

      Ekran kartı driverını DDU ile kaldırıp güncel sürümünü yükle.

      Mavi ekranı ilk defa görüyorsan görmezden gelebilirsin ancak sürekli oluyorsa yukarıdaki adımları uygula. Son olarak ta HDD'ye ölü sektör testi uygula. Nasıl yapılacağı aşağıda anlatılmakta.

      hydra hydra (3800)