Sunucu programlama için hangi dili öğrenmeliyim?

Arkadaşlar hani oluyor ya hosting,domain ve sunucu kiralama(vps,vds,cloud) siteleri oluyor.Hostingi,sunucuyu kiralayanların güvenliği için,toplu olarak sunuculara,hostinglere işlem yapma vs. gibi konular için hangi dili öğrenmeliyim?

sapphire sapphire (66)
2 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Yanlış anlamadıysam hosting kontrol paneli gibi bir şey geliştirmek istiyorsun.

    Genelde bunun için CPanel gibi hazır yazılımlar kullanıyorlar.

    Ben kendim geliştireceğim dersen Asp.Net, Asp.Net Core, PHP, Ruby gibi bir teknoloji seçebilirsin.

    alattin alattin (16984)
    2 yıl önce cevaplandı

    • Kastettiğim o değil.Mesela hosting sitem var ve bana bağlı yüzlerce website var.Bütün sitelere ulaşıp toplu olarak onları cloudflare'ye nasıl ekleyebilirim?Yani bütün sitelere ulaşıp toplu işlem yaptırmak istiyorum.Bunları ne şekilde yapabilirim? sapphire 2 yıl önce
    • Bunun için de bence, yine Cpanel benzeri yönetim paneli gerekli ancak, bu kez hosting firmasının dahilnde çalışmalı. Bu yüzden yine bana göre, @alattin arkadaşımızın da dediği gibi, Asp.Net, Asp.Net Core, PHP, Ruby gibi daha çok backend'i programlamak için kullanılan programlama dillerene bakmalısın. genius 2 yıl önce
    • @sapphire yine sunucu taraflı bir dil öğrenmelisin, Cpanel güzel bir örnek. İşlem yapmak istediğin servislerin API lerini de öğrenmelisin. alattin 2 yıl önce