Surftastic reklamları nasıl kaldırılır

0

Surftastic reklamları nasıl kaldırılır aşağıda resimli olarak anlatılmıştır.

Surftastic, adware yani reklam yazılımı olarak adlandırılan bir programdır. Virüs değildir. Surftastic pop-up pencereler ile reklam pencereleri açar.  Bu reklamlar sponsor linkleri, metin reklam veya resimli reklam içerebilir.

Surftastic virüs müSurftastic kaldırmaSurftastic temizleme aşağıda resimli olarak anlatılmıştır.

Surftastic teknik olarak virüs değildir. Internet tarayıcınızın içinde pop-up yani kendinden açılır pencerelerde size reklam gösterir. Chrome, Firefox, Internet Explorer tarayıcılarından hangisini kullandığınızın bir önemi yoktur. Hangi sitede olursanız olun Surftastic size açılır pencereler içerisinde sponsor firmaların metin , grafik reklamlarını gösterir. 

Surftastic virüs olmamasına rağmen virüsler kadar rahatsız edici olabilir ve bu reklamlar can sıkıcı bir hale gelir. Pek çok kişi Surftastic'i reklam virüsü olarak tanımlanır. Fakat hiç bir virüs özelliği göstermez.

Surftastic kaldırma, Surftastic temizleme aşağıda resimli olarak anlatılmıştır. Surftastic kaldırma ve Surftastic temizleme işlemi şu aşamalardan oluşacaktır:

 1. Surftastic potansiyel istenmeyen yazılımı ve reklam yazılımının kaldırılması.
 2. Adwcleaner ile Surftastic kaldırma ve temizleme
 3. Junkware Removal Tool ile Surftastic kaldırma ve temizleme
 4. Malwarebytes anti-malware ile virüs temizleme ve diğer zararlıların temizlenmesi.

Surftastic temizleme işleminde tüm aşamaların eksiksiz yapılması önemlidir. Bu sebepten aşamamaları atlamamamız önerilir. Fakat size uymayan bir durum söz konusu ise sonraki aşamaya geçebilirsiniz. 

Takıldığınız bir noktada uzmanim.net'e soru olarak sorabilirsiniz.

 

cemkara cemkara (4205)
6 yıl önce sordu

  Toplam 2 Cevap


  0

  Surftastic reklamları nasıl kaldırılır? Surftastic nasıl temizlenir? Surftastic virüs mü?

  Surftastic,  kullanıcıya internet explorer, firefox, Chrome gibi tarayıcılar içerisinde kendinden açılır pencereler ile reklam gösterir. Bu reklamların amacı Surftastic üzerinden kendinden açılır pencelerer içerisinde gösterilen reklam veren sponsor sitelere trafik oluşturmak, bu yöntem ile para kazanmaktır.

  Surftastic pencereler, metin reklamlar veya resim reklamlar şeklinde karşınıza çıkabilir. Kendiliğinden açılan pencereler siz herhangi bir sitede gezinirken karşınıza çıkabilirler.

  Surftastic virüs mü?

  Surftastic virüs değildir. Potansiyel istenmeyen yazılımlar, Reklam Yazılımları grubuna giren bir programdır. Ücretsiz yazılımlar ile birlikte bilgisayarınız kurulurlar. Kullanıcının program kurarken yaptığı dikkatsizlikten faydalanırlar. Örneğin Youtube video downloader yazılımı bu tür ücretsiz yazılımlara iyi bir örnektir. Youtube video downloader yazılımını yüklediğinizde onunla beraber pek çok tarayıcı korsanı  ve potansiyel istenmeyen yazılım, reklam yazılımı yüklenir.

  Program kurarken dikkatli olmalısınız. Pek çok reklam yazılımı, potansiyel istenmeyen yazılım gömülü olarak ücretsiz yazılımlar ile birlikte gelir. Örneğin siz Daemon Tools programın yüklemek istersiniz fakat bu program ile birlikte bilgisayarınıza reklam yazılımları, PUP yani potansiyel istenmeyen yazılımlar da yüklenir.

  Bu yazılımlar virüs değildir. Virüsler kendi kendini kopyalama ve çoğaltma yeteneğine sahiptir. Virüsler amaç olarak sistemi yavaşlatmak veya çökertmek amaçlı tasarlanırlar.  Fakat potansiyel istenmeyen yazılımlarda virüsler gibi tehlikeli olabilirler.  Aşağıdaki anlatılan aşamalarda virüs temizleme işlemide yapılacaktır. O sebepten tüm aşamaları eksiksiz yapmanız önerilir.

  Virüslerden korunamk için mutlaka bilgisayarınızda güncel bir antivirüs yazılımı çalıştırmalısınız. Windows 8, Windows 8.1, Windows 7, Windows XP gibi Windows işletim sistemleri için oldukça güvenilir ücretsiz antivirüs yazılımları vardır. Ev kullanıcılarının virüslerden korunması için bu antivirüs yazılımları oldukça faydalıdır. Virüsler potansiyel istenmeyen yazılımlardan çok daha tehlikelidir. Bilgisayarınıza bulaşan bir virüs, şifre, kullanıcı adı, kredi kartı gibi kritik bilgilerinizi çalabilir.

  Bu tür istenmeyen yazılımlar pek çok kullanıcı tarafından reklam virüsü olarak adlandırılır. Reklam virüsü tanımlaması hatalı bir tanımlamadır. Virüs yazılımlar sistemde kendilerini gizlerler ve bilgi çalmak, sistemi çalışamaz hale getirmek, bilgisayarı yavaşlatmak, kredi kartı, banka bilgileri, şifre kullanıcı adı gibi kritik bilgileri çalmak gibi hedefleri olabilir.

  Windows 8.1 / Windows 8 / Windows7 / Windows XP uyumlu antivirüs programları hangileridir? linkinden ücretsiz bir antivirüs yazılımı edinebilirsiniz.

   

  Aşamalardan birinde bir sorun ile karşılaşırsanız uzmanim.net'e sorabilirsiniz. Surftastic temizleme aşamalarından en önemlisi ilgili programın tespit edilmesidir. Eğer Surftastic yazılımını kaldırmazsanız aşamalar işe yaramayacaktır. 

  Surftastic kaldırma Adım 1 :  Surftastic yazılımının kaldırılması.

  Surftastic kaldırma işleminde ilk aşama yüklü olan reklam yazılımının tespit edilmesidir. Bu yazılım bilgisayardan bilgisayara farklılık gösterir. Aşağıda en çok karşılaşılan yazılımların adlarını bulacaksınız. Bunlardan biri veya daha fazlası bilgisayarınızda yüklü ise bunları teker teker kaldırmanız gerekecektir.

  • Programlar ve Özellikler'i açmak için Başlat düğmesini Başlat düğmesinin resmiDenetim Masası'nı, Programlar'ı ve ardından Programlar ve Özellikler'i tıklatın.

  • Surftastic ile ilişkili programlarını bulun sağ tuşla tıklayın ve Kaldır'ı seçin. Surftastic  ile ilişkili programı şu programlardan biri olabilir:
    Surftastic, WebConnect, SenseWebCakeConduit, , WebCake  BetterSurf


  • Eğer bu programlardan birisi yoksa ne olduğunu bilmediğiniz tüm yazılımları kaldırabilirsiniz. Bu aşamada sorun yaşarsanız uzmanim.net'e sorabilirsiniz.Surftastic nasıl kaldırılır? programlar ve özellikleri

  Programlar içerisindeki Surftastic programını sağ tuşla tıklayın ve kaldır'ı seçin

   

  Surftastic kaldırma Adım 2 : Adwcleaner ile Surftastic kaldırma

  AdwCleaner kullanarak bilgisayarınızdan Surftastic kaldırma

  1. Adwcleaner nedir? Adwcleaner nasıl kullanılır? linkini tıklayarak ADWCLEANER yazılımını indirin.

  2. Tarama işlemine başlamadan önce Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarını kapatın ve diğer tüm açık programları kapatın.
  3. İndirdiğiniz ADWCLEANER programını çalıştırın. Scan butonuna tıklayın.
   Surftastic kaldır - adwCleaner
   ADWCleaner Surftastic istenmeyen eklentisi ve diğer zararlıları taramaya başlayacaktır.
  4. Tarama işlemi bittiğinde bilgisayarınızda bulunan Surftastic ve diğer zararlılar listelenecek, bu zararlıları silmek için Clean butonunu tıklayın
   Surftastic kaldırma - temizleme ekranı
   ADW Cleaner temizleme işlemini bitirebilmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir OK tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

   

  Surftastic kaldırma Adım 3: Junkware Removal ile Surftastic temizleme

  Junkware Removal  aracı ile  Internet Explore, Firefox ve Google Chrome internet tarayıcılarından  Surftastic temizleme

  Junkware Removal, Surftastic uzantılarını  Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarından temizlemek, kaldırmak için çok güçlü bir araçtır.

  Aşağıdaki adımları kullanarak Junkware ile   Surftastic kaldırma işleminde,  Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarındaki Surftastic  uzantılarını sileceğiz.

  1. Junkware Removal Tool Nedir, Junkware Removal nasıl kullanılır? linkinden Junkware temizleme aracını indirin.

  2. İndirdiğiniz  JRT.exe dosyasını iki kere tıklayın ve çalıştırın.
  3. Konsol ekranında Junkware temizleme aracı çalışacaktır. Tarama işlemi için bir tuşa basın.
   Surftastic kaldırma - temizleme aracı ile taramaBu işlem biraz vakit alacaktır.  Tüm programları kapatın ve sabırla bekleyin.
  4. Tarama işlemi bittikten sonra ekrana temizleme ile ilgili bir rapor gelecektir.

   

  Surftastic kaldırma Adım 4: Internet Explorer, Chrome, Firefox resetleme

  Surftastic'i Internet Explorer'dan kaldırma

  Internet Explorer içerisinde "Dişli" şeklinde görünen ikonu tıklayın ve Internet explorer'ın işlem menüsüne ulaşın.

  Buradan İnternet Seçenekleri - Internet Options bölümünü tıklayın.

  Surftastic nasıl kaldırılır? Internet Explorer internet seçenekleri

  Buradan Gelişmiş - Advanced  sekmesini tıklayın ve açılan pencereden Sıfırla - Reset 'i seçin.
  Surftastic nasıl silinir? Internet Explorer sıfırlama

   

  Reset butunundan sonra açılan pencereden "Kişisel ayarları sil"  "Delete personal settings" i işaretleyin ve Sıfırla - Reset i tıklayın.

  Surftastic nasıl temizlenir? Internet explorer kişisel ayarları sil

   Surftastic'i Firefox'tan kaldırma

  Firefox içerisinde en tepede solda bulunan Firefox yazısının yanındaki aşağı ok butonunu tıklayın ve açılan menüden Yardım - Help > Sorun giderme bilgisi - Troubleshooting Information seçin

  Surftastic nasıl silinir firefox

  açılan pencereden Firefoxu Sıfırla - Reset Firefox seçin.

   

  Surftastic'i Chrome'dan temizleme

  Chrome içerisinde sağ üst köşede alt alta bulunan üç çizgi şeklindeki Chrome menüsünü tıklayın.

  Ayarlar > Ayarlar'a gelin Görünüm  > Ana Sayfa düğmesini göster tıklayın. Yeni Sayfa Sekmesi Değiştir tıklayın. Survey 2014 linki varsa buradan kaldırın.

  Daha sonra Chrome uzantılarını Extentions kontrol edin.

  Araçlar > Uzantıları seçin.

  Surftastic nasıl temizlenir chrome

  Chrome uzantıları - Extentions içinde ne olduğunu bilmediğiniz tüm eklentileri silin (varsa  Surftastic, RelopiX, You-bar, IsoBuster Toolbar, Ask.ComAsk Toolbarlinkbucks.comSweet PageBrowserDefenderMysearchresults, aartemis​​, Nation zoomHizliarama.com, Yontoo gibi). Silme işlemini eklentinin yanındaki çöp sepeti ikonundan yapabilirsiniz.
  Chrome Surftastic uzantılar kaldır

  Daha sonra yine ayarlar bölümüne girin. Sayfanın altına doğru "Arama motorlarını yönet" i tıklayın. 

  Ve varsayılan arama moturunuzu değiştirin.

  Surftastic nasıl temizlenir? chrome varsayılan arama motoru değiştirme

   

   

   

  ADIM 5:  Bilgisayarın malware gibi zararlı yazılımlardan arındırılması.

  Bu adımd​a bilgisayarınıza bulaşan malware yazılımlar temizlenecektir.

  Son olarak bilgisayarınızın tamamen temiz olduğundan emin olmak için şu aşamaları gerçekleştirin.

  1. Malwarebytes programı ile bilgisayarınızı, Windows'u, derin bir taramadan geçirin. MalwareBytes nasıl kullanılır?
  2. Rootkit, virüs ve diğer malware gibi zararlılar için Norton Power Eraser kullanın.
   Norton Power Eraser nedir? Nasıl Kullanılır? 

  MalwareBytes bilgisayarınızı Browser Hijacker yani tarayıcı gaspçısı yazılımlara karşı tarayacaktır.

  Tüm bu işlemlerden sonra Surftastic'i bilgisayarınızdan silinecektir.

  Anlatımlar Windows 7 işletim sistemi için yapılmıştır fakat Windows VistaWindows 8 ve Windows XP için kolayca uygulanabilir.

  Sorun devam ederse uzmanim.net'e bildirebilirsiniz.

  cemkara cemkara (4205)
  6 yıl önce cevaplandı

   0

   sırf teşekkür etmek için üye oldum ve teşekkür ederim

   okolasb okolasb (1)
   6 yıl önce cevaplandı

    üyelik gerektirir

    Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

    Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap
    uzmanim.net'e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol