Svchost.exe ,Sanırım Trojan virüsü

Bilgisayarım gayet hızlı açılıyordu.2 gün önce bir anda açılılrken yavaşadı.Bende araştırdım.Ve uygulamalarda çok sayıda svchost.exe açık olduğundan virüs bulaştığının kanısına vardım.Microsoft virüs programı kullanıyorum.Combofix indirdim ama win8(win8.1 kullanıyorum) uyumluluk ayarlarını ayarlamama rağmen çalışmadı(Güvenli moddada açılmadı).Bu virüsten nasıl kurtulurum yardımcı olur musunuz?

muti muti (7)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

     Öncelikle belirtmek istiyorum ki bu konu kesinlikle alıntı değildir ve alıntı yapıldığı zaman kesinlikle kaynak göstermek mecburidir.

    1.adım:
    öncelikle virüs olup olmadığını anlayacağız.
    Svchost.exe Virüsü Nasıl Silinir?(ANLATIM)

    2.adım:
    Virüsün register kayıtını silelim.

    ilk önce güvanli kip te açalım.Sonra başlat\çalıştır\regedit açalım ve
    HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Run anahtarına ulaşalım.Devamı resimde:Svchost.exe Virüsü Nasıl Silinir?(ANLATIM)

    3.adım
    Gizi klasörleri görünür yapalım.
    Bilgisayarımı açıp üst menüden Araçlar/Klasör Seçenekleri ni açalım ve listeden Gizli Dosyaları Göster yazısının yanındaki kutucuğa tıklayalım.

    4.adım:

    Virüsü dosyalarını silelim.Bu virüs tek bir yerde olmayabilir.Onun için olabileceği her yere bakacağız.
    olabileceği yerler;

    C:\(autorun.inf ve bir dosya)
    C:\WINDOWS\system32(autorun.inf ve bir dosya)
    C:\WINDOWS\system32\system(svchost..exe veya schost.exe vb.)
    C:\Documents and Settings\<--Kullanıcı Adı-->(autorun.inf ve bir dosya)
    C:\Documents and Settings\<--Kullanıcı Adı-->\Local Settings(autorun.inf ve bir dosya)

    Bunları sildiğimiz zaman virüs muhtemelen silinmiş olur.

    5.adım:
    biz işimizi garantiye alalım ve kaliteli bir virüs tarayıcıya bilgisayarımızı taratalım.Bu virüs tarayılar avast,nod32,kaspersky,avg olabilir.

    Virüslerden uzak bilgisayarlı günler...Svchost.exe Virüsü Nasıl Silinir?(ANLATIM)

    dyildiz dyildiz (183)
    9 yıl önce cevaplandı

    • regedit ten not defterinden falan silinmemesi gerekiyomuş araştırmıştım ama kombofix açamadığım için silemedim çabana sağlık ama yardımcı olmadı. muti 9 yıl önce

    Svchost.exe kendi başına virüs değildir. Windows'a ait bir sistem dosyasıdır. Fakat her sistem dosyasında olduğu gibi svchost.exe dosyası da virüslere açıktır. Yani svchost.exe dosyasına virüs bulaşmış olma ihtimali her zaman vardır.

    Svchost.exe dosyası ile ilgili uzmanim.net'te paylaşılan iki konu sizi bu konuda bilgilendirecektir:

    Svchost.exe nedir? Svchost.exe virüs mü?

    Görev yöneticisinde neden bu kadar çok svchost.exe var?

    Bu konu başlıklarında svchost.exe virüs mü değil mi sorunun cevabını nasıl bulacağınız anlatılmıştır.

    Ayrıca svchost.exe dosyasını http://uzmanim.net/virustarama adresinden taratarak hızlıca svchost dosyasına virüs bulaşmış mı öğrenebilirsiniz.

    hakan hakan (15424)