Synaptics.dll nedir? HitmanPro virüs olarak algıladı

Name: Synaptics.dll
Location: C:\ProgramData\Synaptics
Size: 15.0 KB
Time: 0.0 days ago (2017-09-07 04:47:34)
Entropy: 5.9
SHA-256: B9EAE90F8E942CC4586D31DC484F29079651AD64C49F90D99F86932630C66AF2

Detection Names
HitmanPro App/Elrecep-Gen

Scoring (119.0)
One or more antivirus vendors have indicated that the file is malicious.
The hidden file attribute bit is set. This is not common to most programs.
Program is running but currently exposes no human-computer interface (GUI).
Authors name is missing in version info. This is not common to most programs.
Version control is missing. This file is probably created by an individual. This is not typical for most programs.
Time indicates that the file appeared recently on this computer.
The file is in use by one or more active processes.

Yukarıdaki tarama bilgisi HitmanPro ile taratmam sonucu elde edilmiştir. Bu virüsü HitmanPro aracılığı ile siliyorum ancak bilgisayarı her yeniden başlatmada tekrar geliyor. Ayrıca bazı .exe dosyaları kendiliğinden başka bir .exe dosyasına dönüşüyor, yani açıklmasında "Synaptics Pointing Device Driver" yazmasına rağmen başka bir uygulamaya beni yönlendiriyor. Bu sorunu nasıl çözerim?

mfkaslan66 mfkaslan66 (3)
6 yıl önce sordu

  • C:\Users\15\AppData\Local\Temp\._cache_Synaptics.exe böyle bir yol buldum bilgisyar her açıldığında bu yoldaki exe açılıyor yeni farkettim mfkaslan66 6 yıl önce
  • Dosya Konumuna gidiyorum böyle bir dosya gözükmüyor mfkaslan66 6 yıl önce

Toplam 2 Cevap

Synaptics Pointing Device Driver bir virüs değil, laptoptaki Touchpad için gerekli bir sürücüdür.

omercik omercik (9418)
6 yıl önce cevaplandı

  • Touchpad sürücüsü olduğunun farkındayım ancak bu ismi kullanarak exelerin açıklamaları değişti exeler başka programları çalıştırıyor İnternetten araştırdım sürücü isimlerini kullanıyormuş virüs ancak çözüm net yok mfkaslan66 6 yıl önce
  • @temmuz hocamın önerisine bakın omercik 6 yıl önce
  • hepsiyle tarattım hiç bir sıkıntı bulamadı ancak exeler beni deli ediyor gta 5 exeni tıklıyorum google chrome açılıyor mfkaslan66 6 yıl önce
  • Sistem Geri Yükleme yaparak bu problemin olmadığı bir zamana geri döndürmeyi denediniz mi? omercik 6 yıl önce

Synaptics.dll dosyası @farurhenho'nun belittiği gibi bir virüs değil PC'nin Touchpad sürücüsüne ait, bu sürücünün iş görebilmesi için gerekli bir dosyadır.

Ama sistemde eğer bazı gariplikler yada problemler yaşanıyorsa sistemini sadece HitmanPro ile taramakla yetinmemeli, ayrıca;

Malwarebytes nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

Emsisoft Anti-Malware nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

Zemana AntiMalware nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

ve sistemde yüklü antivirüs programıyla taramada yapmalısın.

temmuz temmuz (12505)
6 yıl önce cevaplandı

  • Touchpad sürücüsü olduğunun farkındayım ancak bu ismi kullanarak exelerin açıklamaları değişti exeler başka programları çalıştırıyor İnternetten araştırdım sürücü isimlerini kullanıyormuş virüs ancak çözüm net yok mfkaslan66 6 yıl önce
  • @mfkaslan66 diğer antivirüs / antimalware programları virüs tespit ediyor mu? @temmuz bazı programlar önermiş bunlar ile taradın mı? hakan 6 yıl önce
  • taradım gridinsoft isimli program virüs olarak algıladı sil dedim artık exeler düzeldi ancak yukarıda verdiğim yol silinmedi mfkaslan66 6 yıl önce
  • Ne düzeldi, ne düzelmedi tam anlaşılmıyor. Daha açık anlatmalısın. Virüs temizlendikten sonra farklı uygulama ile açılan exe varsa (kaldıysa) bunu/bunları sağ tuş menüsünden "Birlikte aç" yolu ve "Her zaman" seçimini işaretliyerek olması gerektiği şekilde sabitliyebilirsin. Ondan sonra buna bunu etkileyen virüs sistemden yok edildiğine göre artık yeniden değişme olmayacaktır (Olmaması gerekir. Yani yeniden bozulmaması gerekir) @mfkaslan66 temmuz 6 yıl önce
  • Eğer uygulama kısayollarıda farklı uygulamalar ile ilişkili hale geldiyse, bunları düzeltmekte kolay olur. Zira eski kısa yolları siler ve gereken uygulamalar için yeni kısayollar oluşturabilirsin @mfkaslan66 temmuz 6 yıl önce