Tarayıcı sürümünüz çok eski

Sorun: Tablet, cep telefonu ve bilgisayardan herhangi bir siteye girmek istediğimde Tarayıcı sürümünüz çok eski uyarısı alıyorum. Sürümü güncelle dediğinimde  mediaget dosyası indiriliyor.

Yandex, Firefox ve Internet Explorer'da da Tarayıcı sürümünüz çok eski  hatası alıyorum. Tarayıcı sürümünüz çok eski hatasının sebebi ve çözümü nedir?

murat murat (12492)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Tarayıcı sürümünüz çok eski nedir? Tarayıcı sürümünüz çok eski virüs mü?

    Öncelikle sorun bilgisayar, tablet, telefonda karşınıza çıkabilir. Sorun modem kaynaklıdır ve virüs değildir.

    Yandex, Firefox ve Internet Explorer'da da Tarayıcı sürümünüz çok eski  hatası alıyorsanız. Tarayıcı sürümünüz çok eski hatasının sebebi modeminizdeki güvenlik açığıdır.

    Airties, TPLINK gibi bazı modemlerdeki güvenlik açığı sebebi ile modem DNS bilgisiniz uzaktaki bir kişi tarafından değiştirilebiliyor.

    CSRF denen bu güvenlik açığı modeminizin ayarlarının saldırganlar tarafından değiştirilebilesini sağlıyor.

    Tarayıcı sürümünüz çok eski mesajı virüs uyarısı değil. Söz konusu olan bir virüs olmadığı için antivirüs programları işe yaramayacaktır.

    Tarayıcı sürümünüz çok eski, virüs olmadığı için format gibi çözümler işe yaramaz.

     Tarayıcı sürümünüz çok eski uyarısından kurtulmak için:

    1. Adsl modeminizi sıfırlayın.
    2. Bilgisayarınız veya telefonunuza DNS numarası girin. Aşağıda nasıl yapabileceğinizi anlatan linkleri bulabilirsiniz
    3. Adsl modeminizin yapılandırma sayfasına girin ve DNS bilgilerini el ile verin. Modemi uzaktan erişime kapatın.
    4. Modemin yazılım güncellemesi varsa indirin ve modemi güncelleyin.
    5. Bilgisayarınızda şu komutu yazarak DNS önbelleğinizi temizleyin:
      Çalıştıra CMD yazın. Enter'a basın.
      Komu istemine şu komutu yazın ve enter tuşuna basın.
      ipconfig /flushdns

    Bu güvenlik açığı ile, Adsl modeminizin içerisindeki konfigürasyon dosyası indirilebiliyor. İndirilen bu konfigürasyon dosyası okunarak modeminizin admin şifresi ele geçirilebiliyor. Bu sayede sizi farklı sitelere yönlendirmek mümkün oluyor.

     DNS değiştirme ile ilgili kaynaklar:

    En iyi ücretsiz DNS sunucular hangileridir? (Buradan tercih edilen DNS sunucuyu kullanın)

    Android cep telefonlarda ve Android Tabletlerde DNS nasıl değiştirilir?

    iPhone DNS değiştirme

    Windows 7'de DNS nasıl değiştirilir?

    Windows 8'de DNS nasıl değiştirilir?

    Ayrıca bu güvenlik açığı ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz Modemlerdeki güvenlik açığından nasıl korunurum? çözümünü okuyabilirsiniz.

    murat murat (12492)