Tarayıcı virüsü nasıl temizlenir?

Tarayıcı Virüsü nasıl temizlenir? Tarayıcımda hangi web sitesinde olursam olayım sürekli reklamlar çıkıyor ve bu reklamları reklam engelleyici programlar ile durduramıyorum. Bu reklamlar çoğu zaman açık saçık ve pornografik olabiliyor ve fazlaca rahatsızlık veriyor. Veya bilgisayarınızın performansını arttırın gibi reklamlar olabiliyor.

Pop-up pencereleri engelleyen programları denedim fakat çözüm bulamadım. Antivirüs programları da tarayıcımdaki reklamları engellemeye yeterli olmuyor. Bilgisayarıma virüs taraması da yaptım fakat virüs bulamadı. Tarayıcı virüsünü nasıl temizlerim? Tarayıcımda çıkan reklamları nasıl engellerim?

utkubayat utkubayat (885)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    önemli

    Eğer karşılaştığınız reklamlar tablet, cep telefonu ve bilgisayarda da karşınıza çıkıyorsa o zaman eski tür ve güvenlik açığı olan bir ADSL modem kullanıyorsunuz demektir.

    Yapmanız gerekenleri bu linkten öğrenebilirsiniz: sanal gaste virüsü

    Reklamlar ile sadece bilgisayarda karşılaşıyorsanız aşağıdaki işlemleri yapın.

    Tarayıcı virüsü nedir?

    Aslında Google Chrome üzerinde sizi rahatsız eden bu reklamları teknik olarak virüs olarak adlandırmak doğru değildir. Virüslerin başka bilgisayarlara bulaşmak ve işletim sistemini kullanılmaz hale getirmek, parolalarınızı çalmak gibi amaçları olabilir.

    Bu sebepten bu reklamlar virüs değildir. Fakat virüsler gibi performans sorunlarına yol açabilir. Yani virüslerde olduğu gibi bilgisayarınız yavaş çalışabilir ve hatalar almaya başlayabilirsiniz. Virüs gibi bu yazılımlarda bilgisayarlarda istenmeyen yazılımlar grubuna girer ve Potansiyel istenmeyen yazılım olarak adlandırılırlar.

    Aynı zamanda güvenilir kaynaklardan gelmeyen bu reklam yazılımları virüsler gibi güvenlik açıklarına sebebiyet verebilir. Kötü niyetli bilgisayar korsanlarının bilgisayarınıza uzaktan erişmesine ve siber suçlarda kullanılmasına sebep olabilir.

    Siz hiç farkında olmadan bir siber suça katılmış olursunuz. Bu sebepten bilgisayarınızda güncel bir antivirüs bulundurmanız, güncellemelerini sık sık yapmanız ve belli aralıklarla örneğin haftada bir bilgisayarınızı virüslere karşı taramanızı tavsiye ederim.

    Tarayıcı Virüsü nasıl temizlenir?

    Tarayıcınızda her sitede çıkan reklamları kaldırmak için öncelikle bilgisayarınızda bulunan istenmeyen yazılımı tespit etmelisiniz.

    Son dönemde istenmeyen reklam yazılımlarında oldukça fazla bir artış söz konusu. Pop-up pencereler ile kullanıcıya Chrome, Firefox, Internet Explorer gibi tarayıcılar ile internette gezinirken reklamlar göstererek yaratıcılarına para kazandırmak tarayıcı virüslerinin ana amacı.  Ayrıca bu tür istenmeyen reklam yazılımları, tarayıcı virüsleri bilgisayarlar için ciddi güvenlik tehdidi oluşturmakta.

    TARAYICI VİRÜSÜ TEMİZLEME

    Adım 1: Tarayıcı Virüsü ile ilişkili yazılımın kaldırılması

    Tarayıcı Virüsü Temizleme işleminde ilk aşama yüklü olan reklam yazılımının tespit edilmesidir. Bu yazılım bilgisayardan bilgisayara farklılık gösterir. Aşağıda en çok karşılaşılan yazılımların adlarını bulacaksınız. Bunlardan biri veya daha fazlası bilgisayarınızda yüklü ise bunları teker teker kaldırmanız gerekecektir.

    • Programlar ve Özellikler'i açmak için Başlat düğmesini, Denetim Masası'nı, Programlar'ı ve ardından Programlar ve Özellikler'i tıklatın.

    • Yüklü programlar arasında tarayıcınızda reklamlar çıkmasına sebep olan programlar şunlardan biri olabilir:
      Spigot Toolbar - Spigot Inc, widgi-toolbar, Relopix LyricsSay-1LyricXeekerPlus-HD 1.3BetterSurfLyricsGetPassShowLyricsBuddy-1AlLyricsElectroLyrics-1a2zLyrics-1,Feven 1.8WebsteroidsScorpionSaverHD-Plus 3.5, RelopiX, Yontoo, LyricXeeker, Plus-HD 1.3, LyricsGet, BetterSurf, Downloadkepper, SurfEnchance, Feven 1.7, LyricsWoofer, LyricsFan, SimpleLyrics, HD-PlusBrowse2SaveWebCake 3.00DownloadTerms 1.0LyricsBuddy-1TidyNetwork.com,ElectroLyrics-1a2zLyrics-1SimpleLyrics

    • Sizin bilgisayarınızda bunlardan birisi varsa kaldırın. Sizin bilgisayarınızdaki reklamlar çıkartan yazılım farklı ada sahip olabilir. Şüphelendiğiniz ne olduğunu bilmediğiniz programları kaldırabilirsiniz.

    • Ayrıca Potansiyel İstenmeyen yazılımların kaldırılmasında Emsisoft Anti-Malware nedir, nasıl kullanılır? yazılımı oldukça başarılıdır. Mutlaka bilgisayarınıza Emsisoft Anti-Malware yazılımını kurun ve çalıştırın.  Emsisoft Anti-Malware Tarayıcı Virüsü ve benzeri tarayıcı korsanlarına karşı etkili bir virüs temizleme programıdır.

    • Bu aşamada ne olduğunu bilmediğiniz bir yazılım olursa lütfen çekinmeden uzmanim.net'e sorun. Bize teknoloji ile alakalı, seviyesi önemli olmadan her soruyu sorabilirsiniz.

      Eğer bu programlardan birisi yoksa, ne olduğunu bilmediğiniz tüm yazılımları kaldırabilirsiniz.jcs.drivetickets.net  nasıl kaldırılır?  programlar ve özellikleri

    Tarayıcı Virüsü temizlemede en önemli aşama istenmeyen yazılımın tespit edilmesidir. Bu programı tespit ettikten sonra gerisi oldukça kolay işlemlerden oluşur.

    Adım 2: AdwCleaner kullanarak bilgisayarınızdan tarayıcı virüslerini kaldırma

    Adwcleaner ücretsiz oldukça güçlü bir programdır ve istenmeyen yazılım ve tarayıcınızı ele geçiren tarayıcı virüslerini temizlemek için oldukça faydalıdır.

    1. ADWCleaner nedir? Adwcleaner nasıl kullanılır? linkini tıklayarak ADWCleaner yazılımını indirin.
    2. Tarama işlemine başlamadan önce Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarını kapatın ve diğer tüm açık programları kapatın.
    3. İndirdiğiniz ADWCleaner programını çalıştırın. Scan butonuna tıklayın.
      Mobogenie  kaldır - adw Cleaner
      ADWCleaner tarayıcı virüsü ve istenmeyen yazılım eklentilerini ve diğer zararlıları taramaya başlayacaktır.
    4. Tarama işlemi bittiğinde bilgisayarınızda bulunan tarayıcı virüsleri ve diğer zararlılar listelenecek, bu zararlıları silmek için Clean butonunu tıklayın
      Mobogenie  kaldırma - temizleme ekranı
      Adwcleaner temizleme işlemini bitirebilmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir OK tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

    Adım 3: Junkware Removal aracı ile Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome internet tarayıcılarından reklam eklentilerini temizleme

    Junkware Removal Tool reklam uzantılarını Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarından temizlemek, kaldırmak için çok güçlü bir araçtır.

    Aşağıdaki adımları kullanarak Junkware ile tarayıcı temizleme işleminde, Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarındaki reklam uzantılarını sileceğiz.

    1. Junkware Removal Tool Nedir, Junkware Removal nasıl kullanılır? linkinden Junkware temizleme aracını indirin.
    2. İndirdiğiniz JRT.exe dosyasını iki kere tıklayın ve çalıştırın.
    3. Konsol ekranında Junkware temizleme aracı çalışacaktır. Tarama işlemi için bir tuşa basın.
      BetterSurf  kaldırma - temizleme aracı ile taramaBu işlem biraz vakit alacaktır. Tüm programları kapatın ve sabırla bekleyin.
    4. Tarama işlemi bittikten sonra ekrana temizleme ile ilgili bir rapor gelecektir.

    Adım 4: HitmanPro ile tarayıcı virüslerinden kurtulma

    Bilgisayarınızda tarayıcı virüsü kalmadığından emin olmak için son olarak HitmanPro yazılımını indirip tarama yapmalısınız. HitmanPro yazılımına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

    HitmanPro nedir, nasıl kullanılır?

    Adım 5: Tarayıcıları sıfırlayarak tarayıcı virüslerini temizlemek

    Tarayıcıları sıfırlamak için aşağıdaki linklerdeki adımları izleyebilirsiniz.

    Google Chrome nasıl sıfırlanır?

    Firefox nasıl sıfırlanır?

    Internet Explorer nasıl sıfırlanır?

    Tarayıcı virüsleri ve diğer istenmeyen yazılımlar girmiş olduğunuz web sitelerinden indirmiş olduğunuz oyun ve ücretsiz programlardan bulaşmış olabilir. uzmanim.net üzerinden indireceğiniz veya bizlerin yönlendirmiş olduğu yazılımlar bizler tarafından test edilmiş ve kontrol edilmiş ücretsiz yazılımlardır.

    Tarayıcı virüsü gibi istenmeyen yazılımlara karşı ve diğer zararlı virüs, trojan, rootkit, malware gibi yazılımlara karşı bilgisayarınızı düzenli olarak virüs taramasından geçirmelisiniz.

    Adım 6: Zamanlanmış görevleri silin.

    Zamanlanmış görevler nasıl silinir? linkinde anlatıldığı gibi şüpheli olan zamanlanmış görevleri silin. Herhangi bir zamanlanmış görevi tıkladığınızda. Bu görevin detayları alt pencerede görüntülenir.

    Burada Eylem sekmesini tıkladığınızda o görevin hangi exe dosyasını çalıştırdığını görebilirsiniz. Aşağıdaki gibi açılan zararlı web sitesini işaret eden değerler varsa bunları silin.

    "....chrome.exe" http://www.zararliWebsitesi.com

    Burada size yabancı gelen tüm değerleri silin. Şüphe duyduklarınız varsa bunlaru uzmanim.net'e sorabilirsiniz.

    15 günde bir şu uzmanim.net formülünü uygulayarak bilgisayarınızı tertemiz bir hale getirebilirsiniz:

    Bilgisayarınızın tamamen temiz olduğundan emin olmak için şu aşamaları gerçekleştirin.

    1. Öncelikle bellekteki çalışan .exe uygulamalarını  etkisiz hale getirmek gereklidir. Rkill ile bellekte aktif olan zararlı yazılımları sonlandırın.
      RKill nedir? RKill nasıl kullanılır?
    2. Rkill çalıştırdıktan hemen sonra, Dr Web CureIt ile bilgisayarınızı tam tarama modunda tarayın.
      Dr.Web CureIt! nedir? Dr.Web CureIt! nasıl kullanılır?
    3. Malwarebytes programı ile bilgisayarınızı, Windows'u, derin bir taramadan geçirin. MalwareBytes nasıl kullanılır?
    4. Rootkit, virüs ve diğer malware gibi zararlılar için Norton Power Eraser kullanın.
      Norton Power Eraser nedir? Nasıl Kullanılır?

    Yukarıdaki yazılımlar ücretsiz ve %100 güvenilir yazılımlardır.

    Tarayıcı virüsü temizleme işleminde yukarıdaki 4 adımı gerçekleştirerek sonlandırabilirsiniz.

    Tarayıcı virüsleri yukarıda bahsettiğim gibi ücretsiz yazılımlar ile birlikte gelir. Program kurarken kurulum sırasında karşınıza çıkan ekranları okursanız ve sadece ihtiyacınız olan yazılımı yüklerseniz tarayıcı virüslerinin reklamlarıyla ile karşılaşmazsınız.

    Genelde kurulum sırasında size "Ask Toolbar yükle" gibi seçenekler küçük punto ile gösterilir ve gözünüzden kaçabilir. Biraz daha dikkatli davranarak tarayıcı virüslerinden korunabilirsiniz.

    Bize her konuda (elbette teknoloji ile ilgili :) ) tüm sorularınızı sorabilirsiniz..

    Ayrıca uzmanim.net'i facebook'ta takip ederek destek olabilirsiniz:

    https://www.facebook.com/uzmanim.net

    utkubayat utkubayat (885)
    9 yıl önce cevaplandı

      Virüs bilgisayarda yok ama bir şekilde tetikleniyordu eklenti başlangıçta çalışan bir şey değildi system32de .vbs lerdende değildi exe dir diye görev yönetisinde çok detaylı inceledim gine yoktu nasıl tetikliyor diye düşündüm.
      aklıma görev zamanlayıcısı ile hizmet olabilme ihtimali geldi önce görev zamanlayıcısına baktım ve buldum.

      Bu seçeneklerin arasına Görev Zamanlayıcıyıda ekleyin.
      Görev zamanlayıcıya ile sitesine reklam açıcak bir url kullanmış reklam yönlendirmesi yapıyorlar.
      Bende böyle bir keşifte bulundum ve burda eksik olduğunu gördüm.

      dikey dikey (1)
      7 yıl önce cevaplandı

      • Paylaşım için teşekkürler, çözüme sizin verdiğiniz bilgiyi de ekleyeceğiz. hakan 7 yıl önce