Taşınabilir harddisk yerel disk olarak görünüyor

Taşınabilir harddisk yerel disk olarak görünüyor ve içindeki verilere ulaşılamıyor nasıl yapabilirim

bilaltutkun bilaltutkun (1)
9 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Başka bilgisayarda denendimi? Denenmediyse denenmeli ve oradaki sonuçta buraya yazılmalı.

    Edit:

    Harddiskleri RAW formatından NTFS veya FAT32 Çevirme

    ..

    Elinizdeki harddiskler çeşitli nednlerden dolayı bilgisayar tarafından görmüyor veya tanınmıyor olabilir. Bunun birçok nedeni olabilir. Ben sizlere HDD bilgisayara bağladınız BİOS veya Bilgisayarım-Yönet bölümlerinde gözüküyor. Fakat bir türlü içindeki bilgileri kurtaramıyoruz. Bunun çözümünü kendi deneyimlerimle anlatmaya çalışacağım.

    Problem : Bilgisayar HDD görüyor. Fakat içindeki bilgilere ulaşamıyoruz.
    Çözümü : Dosyalarınız RAW formatına dönüşmüş olabilir. Bunun için aşağıdaki bilgilendirme ve çözüm aşamalarını izleyebilirsiniz.

    Öncelikle RAW Nedir ve Nasıl RAW fotmatına dönüşüyor? sorusuna cevap vermeye çalışayım.

    RAW, dijital fotoğraf makinelerinde filmin karşılığı olan sensör üzerine düşen görüntü dijital işlemci tarafından sayısal verilere dönüştürülüp fotoğraf haline getirilir. Çekim sırasında belli işlemlerden geçen ham görüntü genelde JPEG bazen de TIFF formatına dönüştürülür. Kısacası bir resim formatıdır. Pkei nasıl oluyor da döşüyor derseniz bende şu şekilde cevap vermeye çalışayım.

    Genellikle HDDlerin RAW formatına dönüşmesinde en büyük etken bilgisayarınızı normalden farklı biçimde kapatmanız ve HDD üzerinde kalıcı kalıp bozukluklarına yol açmanızdır. Buda sizin HDDnizde partisyon tablolarının çökmesine yol açtığından Hdd niz RAW formatına dönüşmektedir. Bilgisayarı “Bilgisayarı kapat” düğmesine basarak kapatmadığınız sürece hatalar alırsınız. Bilgisayarınıza değer verin ve düzgün kapatıp açın.

    Peki HDD RAW olduğunu Nasıl Anlarız?
    Bilgisayarım simgesine sağ tıklayın -> Yönet‘e basın. Karşınıza gelen menüde sol kısımda Disk yönetimine basın ve biraz bekleyin. Bilgisayarınıza takılı tüm hdd’leri listeleyecek ve orada sizin harddisk’inizi NTFS yada FAT32 değilde RAW olarak gösteriyorsa aşağıdaki adımları izleyerek RAW formatını FAT32 veya NTFS formatına çevirebilirsiniz.

    1. Adım : Disk Yönetimi kısmından RAW uzantılı harddiskinizi seçin.
    2. Adım : Sağ tıklayıp biçimlendire basın ve içindeki tüm verileri silin. (korkmayın verileriniz bellekte kalıyor ama üzerine birşey yazmayın.)
    3. Adım : Tamamen silecek ve Bilgisayarıma tıkladığınızda artık gösterecektir. Eğer yapmaz aşağıda size yükleteceğim programı kurduktan sonrada RAW formatını programda çevirebiliyor.
    4. Adım : Programla işlem bitene kadar kesinlikle biçimlendirdiğiniz harddiske dosya yüklemeyin ve silmeyin.
    5. Adım : Daha sonra EaseSUS Partition Master programınızı bilgisayarınıza indirin ve taramaya başlayın. Ücretli olmasına bakmayın ben ücretsiz ile tüm dosyalarımı kurtardım.
    6. Adım : Öncelikle silinen tüm dosyaları buluyor daha sonra size seçim hakkı sunuyor öncelikle hangi uzantıları istersiniz vs.

    Birde EaseUS yazılımın yapmış olduğu bir tane daha program var oda direkt Raw’dan NTFS’ye çevirebiliyor. Program linki için tıklayınız

    Yukarıda anlatılanlardan farklı bir yöntem ise;
    Farklı bir işletim sistemine geçtiğinizde örneğin Apple RAW formatını okuyabiliyor Linux’ta biraz daha farklı ancak şöyle bir örnek vereyim. Linux Mint, Ubuntu, Slax gibi işlemtimsistemleri kullanıyorum tüm dosyaları görebiliyorum ama windows’ta göremiyorum.
    Linux’u indirip bilgisayarınıza usb ile yazdırın ve bilgisayarınızı usb ile başlatın bu şekilde dosyalarınızı görmüş olur ve yedekleme imkanınız olur.

    Kaynak: bilgiisteyen.com

    temmuz temmuz (12505)
    9 yıl önce cevaplandı

      başka bilgisayarda denedim orada çalışmıyor yönetden baktım raw olmuş

      bilaltutkun bilaltutkun (1)
      9 yıl önce cevaplandı

      • İşletim sisteminin Windows 7 veya 8/8.1 olduğunu düşünüyorum. Disk yönetiminne gir ve oradan taşınabilir harddiskini bul. Oradan bu diski kaldır ve yeniden oluşturarak NTFS/Fat32 dosya biçimleriyle biçimlendir. Doğrudan biçimlendirme kabul ederse o şekildede yapabilisin. İçindeki verilerine sonuçta birşey olmaz. Biçimlendirme ile silineceklerdir ama hemen (kullanmadan) bir recovery programıyla taratlırsa kolaylıkla geri getirebilirler. Kolay gelsin. Not: Biçimlendirme yoluna gitmeden doğrudan -NTFS, Fat32'ye- dönüştürmek istersen bunu yapabilen (ücretli) araçlar (programlar) var. Web'de araştırılırsa rahatlıkla bulunabilir temmuz 9 yıl önce

      Diskiniz eğer bilgisayar tarafından tanınıyor fakat partition yokmuş gibi davranıyorsa aşağıdaki işlemi yapın.

      Eğer Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Yönetimsel Araçlar > Bilgisayar yönetimi > Disk yönetimi altında görünmüyorsa sabitdiskinizkiniz SATA ise kutusundan çıkartıp doğrudan bir PC kasasına bağlayabilirsiniz.

      RAW diskten veri nasıl kurtarırım?

      Hardiskin Raw formatına dönüşmesinin anlamı,  işletim sisteminin sabitdiskin dosya sistemini tanımlayamamasıdır. Yani işletim sistemi sabitdiskin dosya sistemi FAT, FAT32, NTFS, XFS, ext2, ext3 veya farklı bir dosya sistemimi anlayamıyor demektir.

      CHKDSK veya Windows disk taraması RAW disklerde işe yaramaz.

      Raw disk kurtarmada oldukça başarılı bir program var.

      RAW disk kurtarmada EaseUS Data Recovery kullanabilirsiniz.

      1. EaseUS Data Recovery Windows  EaseUS Data Recovery MAC programlarından işletim sisteminize uygun olanı indirin ve kurun.
      2.  EaseUS Data Recovery programını çalıştırın.
      3.  EaseUS Data Recovery  içinden Complete Recovery seçin.

      4. Taranacak diski seçin ve tarama işlemini başlatın.

      5. Tarama sonunda bulunan klasör ve dosyaları başka bir sabitdiske kaydedin.
      murat murat (12492)