TC kimlik no ile miras sorgulama nasıl yapılır?

E-devlet üzerinden miras sorgulama nasıl yapılır?

Tc ile miras sorgulama nasıl yapılır?

E-devlet üzerinden TC kimlik no ile miras sorgulama yapılabilir mi?

murat murat (12492)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    TC kimlik no ile miras sorgulama nasıl yapılır?

    E-devlet sistemi üzerinden miras sorgulama yapmak mümkün. Size herhangi bir yakınınızdan miras kalıp kalmadığını TC kimlik ve ne e-devlet şifrenizi girerek sistemden sorgulayabilirsiniz.

    E-devlet sistemi daha öncede Miras sorgulama gibi yararlı pek çok sistemi devreye almıştı. Böylelikle bana biraz kaldı mı diye yetkili makamlara sormak yerine e-devlet üzerinden miras sorgulaması yapabilirsiniz.

    Miras sorgulama nasıl yapılır?

    Öncelikle e-devlet sistemi giriş bilgilerine ihtiyacınız var.

    1. https://www.turkiye.gov.tr/ linkine tıklayın.
    2. Açılan sayfada T.C. Kimlik No kısmına Tc kimlik numaranızı, e-devlet şifresi bölümüne e-devlet şifrenizi girin.
    3. Ana sayfada bulunan arama bölümüne Veraset İlami Sorgulama yazın ve çıkan sonucu tıklayın.
    4. Toplam 1 sonuç bulundu: Adalet Bakanlığı/Veraset İlami Sorgulama
      https://www.turkiye.gov.tr/ adalet-veraset-ilami-sorgulama linkini tıklayın.
    5. Karşınıza Veraset İlami Sorgulama ekranı açılacak ve sizden TC kimlik numrasınızı isteyecek. Bu alana TC kimlik numaranızı yazın ve Sorgula butonuna tıklayın.
      Bu ekranda şu şekilde bir uyarı göreceksiniz:
      Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.
    6. Arama işlemi bir kaç saniye sürecektir. Daha sonra sorgulama sonucunda herhangi bir yakınınızdan miras kaldı mı ekrana gelecektir. Kayıt bulunamadı. yazıyorsa üzgünüz size bir miras kalmamış demektir.

    Yukarıdaki adımlar ile TC kimlik no ile miras sorgulaması yapabilirsiniz.  Miras sorgulama işlemi e-devlet sisteminin yoğunluğuna göre uzun sürebilir. Daha önce farklı sistemler için benzer bir sistem çokmesi durumu yaşanmıştı. Bu durumda TC ile miras sorgulama işleminin sistemin daha az yoğun olacağı sabah veya gece saatlerinde deneyebilirsiniz.

    Şuan için miras sorgulama işlemi çok uzun sürmüyor ve vakit almıyor. Miras sorgulama işlemi yaklaşık 10 saniye sürüyor.

    murat murat (12492)