Tek bölüm sürücüye birden fazla işletim sistemini kurabilir miyim

Bilgisayar üzerindeki bir sürücü'ye  windows 10 ve bir linux sürümünü kurmak istesem aynı anda aynı sürücü üzerinde bu işlemi yapabilir miyim?

researcher researcher (17)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bölüm ve sürücü aynı şey değil. Öncelikle bunu ayıralım. Tek sürücüde Linux ve Windows birlikte rahat çalışırlar. Fakat birden fazla bölüm açmanız gerekir.  Her sistem için ayrı bir bölüm doğru yaklaşım olur.

    Aynı bölüm üzerinde birden fazla işletim sistemi olmaz. Teknik olarak bunu yapmak mümkün ama doğru bir işlem değil. Aynı dosya sistemini kullanan işletim sistemlerini tek bir bölüm üzerine yükleyebilirsiniz. (windows 7 / windows 10 mesela) ama bu bile doğru bir yaklaşım olmaz.

    Windows ve Linux işletim sistemlerini aynı bölüm üzerine yüklemek görünüşte mümkün. Ama astarı yüzünden pahalıya gelir. Pek çok sorunla karşılaşırsınız. Linux NTFS dosya sistemini okuyabilir. Ama başta dosya sistemi yetkileri başınıza bela olur.  Linux NTFS okuyabilir ama izin yapısını bu dosya sisteminde kullanamaz.

    Mantıklı olan bir diske birden fazla bölüm açmak ve işletim sistemlerini bu bölümlere ayrı ayrı yüklemek.  Windows işletim sisteminde NTFS dosya sistemi kullanmıyorsanız, işletim sisteminin tüm özelliklerinden yararlanmıyorsunuz demektir.  Yine linux kullanıyorsanız kendi dosya sistemini kullanmalısınız Ext2, Ext3, Ext4.

    hakan hakan (15394)
    7 yıl önce cevaplandı

    • açıklayıcı bir yazı oldu eline sağlık. researcher 7 yıl önce
    • @mustafadalga işine yaramasına sevindim hakan 7 yıl önce
    • @hakan Bizim okulun laboratuvarında tek bir bölüme linux ve windows kurulmuştu.Bu sistem nasıl yapılmış olabilir? ikisinin dosya sistemi aynı değil researcher 7 yıl önce
    • @mustafadalga Daha önce söylediğim gibi Linux ve Windows farklı dosya sistemleri kullanır. Windows EXT2,EXt3 dosya sistemini desteklemez bile.. NTFS sisteme Linux teknik olarak yüklenebilir. Bunu destekleyen bootloader var. Biri fantazi olsun diye böyle bir işlem yapmış olabilir. Ama burada önemli bir nokta var. O artık Linux olmaz. NTFS üzerinde çalışan Linux pek çok soruna gebedir. Hiç denemedim ama teknik olarak yapılabilir. Fakat mantıklı değil. hakan 7 yıl önce
    • anladım. researcher 7 yıl önce
    • şöyle düşün Linux'u Linux yapan özellikleri kullanamıyorsun, güvenlik ile ilgili hiç bir işlem doğru yapılamaz eger NTFS'e Linux yüklersen @mustafadalga hakan 7 yıl önce
    • Anladım.okuldaki bilgisayarlar o zaman sadece eğitim için kullanılmış olamazmı yani linux'un güvenli olup olmadığını bakmadan researcher 7 yıl önce
    • @mustafadalga ben böyle bir şey yapmazdım. tek bölüm olduğuna nasıl karar verdin? Örneğin Windows 'dan baktığında Linux sistem dosyaları ile Windows dosyaları aynı sürücü de mi? hakan 7 yıl önce
    • bilgisayar üzerinde 2 bölüm vardı birisi sistem diğeri de D bölümü disk yönetiminde de 2 bölüm olarak gözüküyordu researcher 7 yıl önce
    • @mustafadalga eğer Windows üzerinden bakıyorsan linux bölümü göremeyebilirsin. hakan 7 yıl önce
    • windows üzerinden baktım evet dediğin gibi olabilir researcher 7 yıl önce

    linux da ext2 , windows ntfs.

    dolayısıyla ikisini aynı sürücüye kuramazsın.

    chnyrdkl chnyrdkl (16)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Bizim okulun laboratuvarında tek bir bölüme linux ve windows kurulmuştu.O nasıl oluyor o zaman researcher 7 yıl önce
    • Şöyle ki, Linux kurarsın,ardından disk kalıbı gibi araçlar ile belli bir bölüm ayırırsın,o kısımın disk kalıbı farklı biçim yapılıyormu bilmiyorum. chnyrdkl 7 yıl önce