Telefon anakart değişikliğinde IMEI problemi yaşanır mı?

Merhabalar, LG G5 model telefon kullanıyorum. Bundan 2 yıl önce telefonumu Ghost Screen adlı kronik bir sorun yüzünden ithalatçı garanti şirketim Delta Servis'e verdim. Normalde telefonumun modeli H860'dı fakat bu adamlar değiştirerek H850 model anakart taktılar. O günden beri ankart hep sorunlu. Ek olarak güncellemelerimi de OTA üzerinden alamıyorum çünkü IMEI H860 üzerine kayıtlı fakat anakart H850... Artık bıktım ve yurtdışından (Aliexpress) yeni  Avrupa  üretimi H860 model anakart alarak anakartımı değiştirmek istiyorum. Kendi asıl IMEI numaramı da bu anakarta yükleyeceğim. Bu hareketim devletin yeni getirdiği "klonlanmış telefon" yasağına girer mi? Eğer girmezsen yapacağım, girerse yapamayacağım. Aldıktan sonra ceza ile telefonumun kapatılmasını istemiyorum. Bu konuda net bilgisi olan var mı?

orhandrdgn orhandrdgn (13)
4 yıl önce sordu

  • Önceliklen çok güzel anlatmışsın derdini teşekkürler. Sorunun gelecek olursan @alattin veya @hakan aktif olursa sana cevap yazacaklardır yarın. darkcrak 4 yıl önce

Toplam 1 Cevap

Anakart değişikliği yapıldıktan sonra IMEI numaranı kontrol edersin. Ama bildiğim kadarıyla BTK'ya anakart değişikliğine ilişkin başvuru yapmak gerekiyor, ki IMEI problemi yaşanmasın. Anakart değişikliği başvuruları bu siteden yapılıyor: https://www.turkiye.gov.tr/btk-telefon-anakart-degisikligi

Ek olarak, sen bu problemi Delta'ya neden iletmedin? Keşke onlarla görüşseydin, neden böyle yaptılar anlam veremedim açıkçası.

omercik omercik (9418)
4 yıl önce cevaplandı

  • BTK'dan başvuru yapıldığını bilmiyordum, cevabınız için çok teşekkür ederim. Yalnız BTK ile ilgili bir sorum olacak; yeni başvuru yapmak isterken Eski (Cihaz) IMEI Numarası, Yeni (Anakart) IMEI Numarası, Pasaport/Belge Numarası ve Değişim Belgesi isteniyor. Ben Yeni (Anakart) IMEI Numarası'nı, Pasaport/Belge Numarası'nı ve Değişim Belgesi'ni nasıl bileceğim? Yani bu anakart Aliexpress'den sipariş edilecek. Gelen anakartın yeni IMEI numarası olacak mı? Üzerinde belge numarası olacak mı? Değişim Belgesi'ni ise hiç bilmiyorum. O nasıl/nereden temin edeceğiz ya da çıkartacağız? Eğer bilginiz varsa anlatabilirseniz çok memnun olurum. Delta Servis sorusuna gelecek olursak neden yaptıklarını bilmiyorum. Zaten o zaman 3 ay telefonuma el koydular. Tüketici Heyeti'ne gittim onunla uğraştım falan. Telefonu bir şekilde geri verdiler. İllallah ettiğim için daha fazla uğraşmak istemedim açıkçası. Baya sorunlu bir servis orası. Görüşseydim başım daha da belayı girerdi. O yüzden istemedim. @farurhenho orhandrdgn 4 yıl önce
  • Anladığım kadarıyla anakart değişikliğini bir servisin / firmanın yapması gerekiyor ve gerekli bilgileri onlardan temin edip BTK'ya başvuru yapıyoruz. Yani anakartı sipariş ettin diyelim, yine bir servisin takması gerekecek. Ama buna hiç gerek kalmayabilir, çünkü telefonun orijinal anakartını sen takmış olacaksın. IMEI numarası konusunda hiç problem yaşanmayabilir gibime geliyor. Bunu en iyi deneyip görmek lazım. @orhandrdgn omercik 4 yıl önce
  • Yani bu işlem yeni gelen yasağın içine girmiyor? Öyle diyebilir miyiz? @farurhenho orhandrdgn 4 yıl önce
  • Hayır girmiyor. Yeni gelen yasak atıyorum yurt dışından telefon getirdin onu pasaport kaydı yapmak yerine telefoncuya gidip başka bir telefonun IMEI numarasını klonlattırdın işte bunun için. @orhandrdgn omercik 4 yıl önce
  • Yardımınız için teşekkür ederim. orhandrdgn 4 yıl önce