Telefon numaram hacklenmiş olabilir mi?

Telefonuma durmadan SMS geliyor. Bazı smsler parola hatırlatma, bazıları doğrulama kodu içeriyor ama ben bunların hiç birine üye değilim. Telefon numaram hacklenmiş olabilir mi? Bu gelen kısa mesajları nasıl durdurabilirim?

Anonim Anonim (156)
11 ay önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bu aralar SMS SPAM bot, sms spam bomber gibi farklı adlarla isimlendirilen saldırı yöntemleri mevcut. Telefon numaranız hacklenmedi.

    SMS spam bot  veya sms bomber script ya da uygulamaları ile telefon numarası bilinen bir kullanıcıya onlarca, yüzlerce sms gönderilebiliniyor.

    Genelde gönderilen kısa mesajlar trendyol, hepsiburada, facebook gibi web sitelerindeki parola hatırlatma, parolamı unuttum, üye ol gibi servislerin altında bulunan sms gönderme hizmetleri üzerinden yapılıyor.

    Bu durumdan korunmanın  bir yolu yok. Bazı web siteleri sınırlı sayıda sms göndermeye izin verirken diğerleri bunun kontrolünü yapmıyor. Bu durumda saldırgan senin numaranı yazarak dilediği kadar mesajı telefonuna gönderebiliyor.

    Gönderilen mesajlar bir süre sonra son bulacaktır. Fakat sizin nu mesaj gönderimini engellemek için yapabileceğiniz bir şey yok.

    Turkcell gibi firmaların SMS engelleme hizmetleri var. Aylık belirli bir bedel ödeyerek SMS Engelleme Servisi satın alabiliyorsunuz. Bu hizmet ile SMSENGELLE 5XXXXXXXXX gibi bir komutu 2222 ye göndererek engelleme yapabiliyorsunuz.

    Ayrıca telefon operatörünüzü arayarak (Turkcell, Vodafone, Turk Telekom gibi) telefonunuzu tamamen SMS alımına kapatabilirsiniz. Bu durumda normal smslerde telefonunuza gelmeyecektir.

    alattin alattin (16999)
    11 ay önce cevaplandı