Telefon numarası bilinen birini izlemek mümkün mü?

Herkese iyi forumlar. Bir akrabamın iddiasına göre. X cezaevinde 2. müdür olarak çalışan bir çocukluk arkadaşı aracılığıyla,

İsim soyisim ile telefon numarasına ulaşabiliyor.

İstediğini kişinin telefonunu izleyebiliyor WhatsApp mesajlarını okuyabiliyor ve aramaları dinleyebiliyor.

Böyle bir şey mümkün mü? Cezaevinde müdür olduğunu varsayarsak gerçekten böyle bir şey yapabilir mi?

frttgmss frttgmss (1)
7 ay önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    İsim ve soyisim ile telefon numarasına ulaşmak mümkün. Bunun için devlet çalışanı olmaya bile gerek yok. Ortalıkta gezen ve "Panel" diye adlandırılan bir sürü web sitesi var ve bu web siteleri daha önce devletimizden çalınan ve TC vatandaşlarının bilgilerinin olduğu veritabanlarını kullanıyor. Bu veritabanı ile adres telefon gibi bilgilere ulaşmak çocuk oyuncağı, elbette bu cidd bir suç.

    "İstediğini kişinin telefonunu izleyebiliyor WhatsApp "

    Bir kişinin telefonuna erişmek ve onun mesalarını okumak, aramalarını görmek, Whatsapp mesajlarını okumak için telefon numarasını biliyor olmanız yeterli değil.

    Telefonda bir güvenlik açığı yoksa, telefonda yüklü bir casus yazılım yoksa dilediğiniz kişinin telefonuna sadece telefon numarası ile bağlanmak mümkün değil.

    Cezaevi müdürü olması bir şeyi değiştirmez.

    Pek çok hükümet, gizli servis bu tür işlemler için  İsrail firması olan NSO adlı firmadan hizmet satın alarak bu tür takipleri yapabiliyordu. Fakat bunun için milyon dolarlar seviyesinde ücret ödüyorlardı.

    Bir kaç sene evvel NSO denen firmanında iki güvenlik açığını kullanarak bu hack işlemini gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

    • Whatsapp
    • iMessage

    yazılımlarındaki güvenlik açıkları telefona sızmak için olanak sağlıyordu fakat bu herkesin bildiği bir şey değildi. Bu güvenlik açıkları daha sonra kapatıldı. Şuanda buna benzer bilinen bir güvenlik açığı yok.  Elbette zero day denen güvenlik açıkları olabilir fakat böyle bir şey varsa bile bu açığı kullanan araçlar bir cezaevi müdürünün kullanımına açılmaz.

    Bunu istihbarak birimleri kullanır, onu da seni, beni, komşusunu izlemek için kullanmazlar.

    hakan hakan (15424)
    7 ay önce cevaplandı