Telefon numarası ile uzaktan erişmek mümkün mü?

Merhaba herhangi birinin telefon numarasini bilip telefonuna uzaktan erişim mümkün müdür?. Telefonum rootlu. Bu yüzden çok kolay olacağı söylendi böyle bir şey mümkün mü acaba?

kullanici869293 kullanici869293 (1)
3 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Telefon numarası üzerinden başka telefona erişmek mümkün değildir.

    Telefonun rootlu olması önemli değil.  Kabaca root, telefon root edildiğinde telefonda bazı uygulamalar  yönetici olarak çalıştırılabilir demek. Normalde telefonlar fabrika çıkışı yetkileri kısıtlanmış şekilde bize ulaşır. Bunun sebebi telefon kullanıcısının istemeyerek de olsa üzerindeki yazılıma zarar vermesini engellemektir.

    Bunu nerden duydun bilmiyorum ama söyleyen kişi bildiğin sallamış.  Telefonuna bir kişinin uzaktan erişmesi için, telefonuna bir yazılım yüklemesi gerekir.  Sadece telefon numarası bilinen bir telefona uzaktan erişmek de yönetmek de mümkün değildir.

    Rootlu telefonlara zararlı yazılım yüklenebilir. Ama bunun için ya telefonun başında olmak gerekir ya da senin farkında olmasan zararlı yazılım indirmen ve kurman gerekir.

    hakan hakan (15409)
    3 yıl önce cevaplandı

      @hakan cevaplamış. Bana da özelden sormuşsun buradan cevaplayayım.

      Telefon numarası bilinen bir telefona uzaktan erişilemez.  Uzaktan erişmekten kastının "o telefonu kontrol etmek, mesajlarına ulaşmak, rehberini görmek" gibi  eylemler olduğunu varsayıyorum.

      Telefon rootlu ya da rootsuz olsun bu mümkün değildir.  Böyle bir şey ancak şu koşullarda oluşur:

      • Hedef telefonda casus yazılım (trojan, rootkit,)  vardır.
      • Hedef telefon internete bağlıdır.

      Birisi telefonunuza casus yazılım yüklerse o telefon rootlu ya da rootsuz olsun fark etmez o telefona uzaktan erişmek mümkün olur.

      alattin alattin (16984)