Telefon, tablet, bilgisayar gibi elektronik bir alet suya düşerse ne yapılmalı?

Herhangi bir elektronik alet, Telefon, tablet, bilgisayar gibi suya düşerse ne yapılmalı?

Suya düşen elektronik cihaz kurtarılabilir mi?

ltfnyrdm ltfnyrdm (3)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Öncelikle Elektronik alet olarak , sıklıkla suya düşürdüğümüz telefonlardan bahsedelim ..

    Telefon su aldığında yapılmaması gerekenler

    İlk olarak eskiden bilinen yöntemle, kurutma makinası ile telefona sızan suyu kurutma fikrini kesinlikle aklınızdan çıkarmalısınız. Saç kurutma makinesi telefonun mekanik parçalarına zarar verdiği gibi, suyu yok etmiyor ve iç parçalara iyice yayılmasına sebep oluyor. Aynı şekilde bu durumun tersini düşünerek elektirikli süpürge ile suyu çekmenin etkili olduğu kanısı da doğru bildiğimiz yanlışlardan. Elektirik süpürgesi suyu çekse dahi, telefonun dokunmatiğine zarar verir ve hasass parçaların canlanmasına sebep olur.

    Telefonunuz su geçirdiğinde hazırlayacağınız en temel amaçlar şunlar olmalıdır:  Pamuk, vakum poşet, pirinç, silika jel, temiz bir havlu ve şarj cihazı. Sırasıyla kurtarma aşamalarını uygularsanız telefonunuz yüksek ihitmalle kurtulacaktır.

    1-Telefonu kapatın

    2-Temiz bir havlu ile kurulayın

    3-Telefonu en ince parçalarına kadar ayırın(batarya,simkart,hafıza kartı vs)

    4-Pamuk ve kulak temizleme çubuğu kullanın

    5-Slika Jel veya pirinç dolu bardagın içine koyun(Nemden arındırmak için)

    6- 24-48 saat sonunda telefonunuzu silika jej veya pirinç dolu bardaktan çıkarın , %100 kuruduguna emin olduktan sonra şarj cihazına bağlayın ve %100 sarj olmasını sağlayın . cihazın %100 sarj olması açılırken doğabilecek problemleri en aza indirger. şarj işlemi sonucu telefonunuzu açmayı deneyin .

    NOT : Telefon su aldığında gerekli bu işlemleri tamamlarsanız yüksek ihimalle cihazınızı kurtarmış olacaksınız. Yine de bu yöntemin tamamen çözüm olmadığını bilmekte fayda var.

    blackheaven blackheaven (728)
    9 yıl önce cevaplandı

      Telefonunu veya tabletini suya düşürürsen eğer arkadaşımın da söylediği gibi,

      1-Önce aletini tamamen kapat,

      2-Güzelce havlu/peçete ile kurula,

      3-Bataryayı aletten ayır ve Sim/Hafıza kartını çıkart

      4-Bir kovaya pirinç doldur ve telefonun gözükmeyecek derecede pirinçe sok.

      Bu kadar. :)

      ahmetsamil ahmetsamil (268)