Telefonda aşırı ısınma,aşırı mobil veri kullanımı,pil kullanımındaki artış gibi belirtiler olmadan da da casus yazılım telefonda bulunabilir mi

Telefonda bu tarz belirtileri göstermeyen,casus yazılımlar da var mıdır?

burakk45 burakk45 (1)
11 ay önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Evet, casus yazılım telefonda belirtiler olmadan da bulunabilir. Casus yazılımlar, gelişmiş teknikler kullanarak kullanıcının fark etmesini engellemek için gizli bir şekilde çalışabilirler. Bu tür yazılımlar, telefonunuzun işletim sistemine veya uygulamalarına sızabilir ve arka planda çalışarak bilgilerinizi izleyebilir veya izinsiz faaliyetlerde bulunabilir.

    Casus yazılımlar, telefonunuzun kaynaklarını yoğun bir şekilde kullanabilir, ancak bazı durumlarda bu belirtiler fark edilemeyebilir. Örneğin, casus yazılım, kullanımı azaltmak veya normal kullanım aktiviteleriyle uyumlu hale getirmek için belirli zamanlarda faaliyetlerini sınırlayabilir. Bu nedenle, telefonunuzda aşırı ısınma, aşırı mobil veri kullanımı veya pil kullanımındaki belirgin bir artış gibi belirtiler olmadığı halde bile casus yazılım bulunabilir.

    Casus yazılımın varlığını doğrulamak veya ortadan kaldırmak için, güvenlik yazılımları veya antivirüs programları kullanabilirsiniz. Telefonunuzdaki uygulamaları düzenli olarak kontrol etmek, güncellemeleri takip etmek ve yalnızca güvenilir kaynaklardan uygulamalar indirmek de önemlidir. Ayrıca, telefonunuzdaki izinleri kontrol etmek ve şüpheli veya bilinmeyen kaynaklardan gelen bağlantıları tıklamamak da önemli bir adımdır.

    ilkaybaki16 ilkaybaki16 (572)
    11 ay önce cevaplandı

      Çoğu iyi antivirüsle taradım (Kaspersky, Malwarebyts,Dr .Web Light,Eset,Bitfender) bir şey çıkmadı,ancak antivirüs programlarında gözükmeyen yazılımlarda varmış sanırım. @ilkay">@ilkaybaki16

      burakk45 burakk45 (1)
      11 ay önce cevaplandı

      • Evet, bazı casus yazılımlar, güvenlik yazılımları tarafından tespit edilemeyebilir. Casus yazılım geliştiricileri, yazılımlarını tespit edilmeden çalışacak şekilde tasarlamak için çeşitli yöntemler kullanır. Bu nedenle, güncel ve iyi bir antivirüs programı kullanmak önemli olmasına rağmen, tamamen güvende olduğunuz anlamına gelmez. @burakk45 ilkaybaki16 11 ay önce
      • Çok soru sordum kusura bakmayın,peki bu antivirüslerden kendini gizleyen casus yazılımlar veya bir belirti göstermeden var olan casus yazılımlar normal kullanıcıların da kolaylıkla yükleyebileceği yazılımlar mıdır?Yoksa bu yazılımlar hacker gibi kişilerin yükleyebileceği yazılımlar mı@ilkaybaki16 burakk45 11 ay önce