Telefonda kullanıcı ekleme - düzenleme ve silme nasıl yapılır?

Android telefonlara ikinci bir kullanıcı nasıl eklenir? Telefonda bir kullanıcı adı nasıl düzeltilir? Telefonda bir kullanıcı nasıl silinir?

alattin alattin (16984)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Android telefonlarda telefona birden fazla kullanıcı eklemek mümkündür. Telefona kullanıcı ekleyerek telefonu kullanan kişileri birbirinden ayırabilirsiniz. Bu sayede her kullanıcı kendi uygulamasına, kendi rehberine sahip olabilir. Bu hesaplar arasında farklı gmail hesapları tanımlanarak kullanıcı verileri farklı hesaplara yedeklenebilir.

    Android çoklu kullanıcı desteği, aynı cihaz üzerinde kullanıcıları birbirinden ayırır. Örneğin çocuğunuz için bir hesap, kullanıcı açabilirsiniz. Böylelikle çoğuğunuz telefonunuza istediği kadar oyun, uygulama yüklesin bu uygulamalar sizi etkilemez ve telefonunuzda kirlilik yaratmaz. Yine çocuğunuz telefonunuzun ayarlarını değiştiremez, bozamaz.

    Yine ortak kullanılan tablet gibi cihazlarda çoklu kullanıcı,tableti kullanan kullanıcıları birbirinden izole eder.

    Androi telefonlar 3 farklı kullanıcı türünü destekler:

    • Öncelikli kullanıcı / Yönetici: Bu kullanıcı telefon ayarlandıktan sonra oluşturulan ilk kullanıcıdır. Bu kullanıcı hesabı silinemez. Silmenin tek yolu cihazı fabrika ayarlarına döndürmektir. Bu kullanıcı özel yetkiler ile çalışır.
    • İkincil kullanıcı: Telefona eklenen herhangi bir kullanıcı ikincil kullanıcı olarak adlandırılır. İkincil kullanıcı hesapları kaldırılabilir, silinebilir. Bu kullanıcı telefonu normal bir kullanıcı gibi kullanabilir.
    • Misafir kullanıcı: Telefonda sadece bir tane misafir kullanıcı hesabı vardır. Bu kullanıcı telefondaki hiç bir veriye ulaşamaz. Arama yapamaz.

    Aşağıdaki işlemler Android Oreo (Android 9) için anlatılmıştır. Aşamalar sizde biraz farklı olabilir.

    Önemli not: Telefon üreticinize bağlı olarak kullanıcı ekleme siz de olmayabilir. Bazı telefon üreticileri Android kullanıcı ekleme özelliğini yazılımlarından çıkartıyorlar.

    Telefonda kullanıcı ekleme

    1. Telefonunuzda Ayarlar bölümüne gidin.
    2. Daha sonra Sistem bölümünü bulun.
    3. Gelişmiş seçeneğine dokunun.
    4. Birden çok kullanıcı seçeneğine dokunun.
    5. Kullanıcı Ekle yazısına dokunun.
    6. Yeni Kullanıcı Eklensin mi uyarısı verdiğinde Tamam'a dokunun.
    7. Yeni kullanıcı adı ile yeni bir kullanıcı hesabınız oluşacaktır.
    8. Dilerseniz Şimdi ayarla  seçeneğine dokunun ve kullanıcıyı şimdi yapılandırın.

    Telefonda kullanıcı düzenleme

    Android telefonda kullanıcı adı veya profil resmi düzenleme

    1. Telefonunuzda düzenleme yapmak istediğiniz kullanıcı ile oturum açın (giriş yapın).
    2. Telefonunuzda Ayarlar bölümüne gidin.
    3. Daha sonra Sistem bölümünü bulun.
    4. Gelişmiş seçeneğine dokunun.
    5. Birden çok kullanıcı seçeneğine dokunun.
    6. Siz(Kullanıcı adı) yazan bölüme dokunun ve kullanıcı adını değiştirin. Dilerseniz profil resmine dokunarak profil resmini değiştirin.

    Telefonda kullanıcı silme

    Android telefonda kullanıcı kaldırma

    1. Telefonunuzda Yönetici hesabı ile oturum açın. (giriş yapın).
    2. Telefonunuzda Ayarlar bölümüne gidin.
    3. Daha sonra Sistem bölümünü bulun.
    4. Gelişmiş seçeneğine dokunun.
    5. Birden çok kullanıcı seçeneğine dokunun.
    6. Telefondan silmek istediğiniz kullanıcıyı bulun ve sağındaki çark simgesine dokunun.
    7. Kullanıcıyı kaldır seçeneğine dokunun.
    8. Bu kullanıcı kaldırılsın mı? sorusuna Sil'e dokunarak cevap verin.

    Android telefonlarda kullanıcı ekleme, kullanıcı silme ve düzenleme işlemlerini bu şekilde yapabilirsiniz.

    alattin alattin (16984)