Telefonda Lottery.tif diye bir dosya açtım. Telefonuma RAT bulaşmış mıdır?

Telefonuma  e-posta yoluyla Lottery.tif diye bir dosya geldi.Dosyayı açtım.İngilizce yazılar vardi.İnternette okuduğumda bu dosyayı açtığınızda telefona rat atılır yazıyordu.Antivirüs yazılımları tespit edilemez diyordu.Telefonuma birçok kez format attım,antivirüs yazılımları ile taradım ancak bir şey çıkmadı.(telefonum rootlu değil).Telefonumda rat olduğunu nasıl anlarım.Telefonumda genel olarak virüs belirtileri yok.(Telefonumu sürekli güncel tutuyorum ve bilinmeyen kaynaklardan gelen uygulamalara kapalı durumda.)

virüs

kullanici88 kullanici88 (1)
10 ay önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Tif uzantılı dosyalar resim dosyalarıdır ve doğrudan virüs, rat, trojan içeremezler. Bu dosyalar tek başına görüntülenemezler. Dosyayı açmak için bir görüntüleyici gerekir.

    Bir resim dosyasından telefona ya da bilgisayara virüs bulaşması için:

    • Görüntüleyici uygulamanın bir güvenlik açığının olması gerekir
    • Tif, jpeg gibi resim dosyasının zararlı kod içermesi gerekir

    Android cihazlarda şuan için Tif uzantılo dosyalar üzerinden virüs, rat, trojan bulaştırılabilecek bir güvenlik açığı söz konusu değil.

    Telefonuna virüs bulaştığını düşünmüyorum.

    Internette her okuduğuna inanma. Lottery.tif dosyası muhtemelen bir aldatmaca saldırısı için hazırlanmış görsel. Özellikle forumlarda pek çok bilgisiz kullanıcı her şeye virüs, rat vs gibi cevaplar yazıyorlar.

    Android sistemlerde (telefon, tablet) daha az virüs, malware söz konusu. Güncel Android sistemler PC'ye göre çok daha güvenli.

    alattin alattin (16984)
    10 ay önce cevaplandı

    • Drive PDF okuyucu ile açtım dosyayı.Evet içinde resim vardı ama PDF dosyasıydı.@alattin kullanici88 10 ay önce
    • Teşekkürler kullanici88 10 ay önce