Telefonda uygulamaların internete erişmesi nasıl engellenir?

Android telefonlarda bir uygulamanın internete erişmesi nasıl engellenir? Telefonda bir web sitesine girilmesi nasol engellenir? Telefonda uygulama nerelere bağlanıyor nasıl görülür? NoRoot güvenlik duvarı nedir?

alattin alattin (16984)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Telefonda bir uygulamanın internete erişmesini engellemek istiyorsanız bu iş için güvenlik duvarlarından yararlanabilirsiniz. Güvenlik duvarları pek çok işlevi yerine getirir. Bu çözümde ben Android telefonlar için Noroot güvenlik duvarını anlattım.

    NoRoot güvenlik duvarı temel olarak uygulamaların mobil veri veya kablosuz ağ üzerinden internere erişmesini engelleyen bir program. Pek çok güvenlik duvarı bu iş için Root denen özel bir işlem gerektirir. Fakat NoRoot adından da anlaşılacağı üzere root gerektirmeyen bir güvenlik duvarıdır.

    Noroot güvenlik duvarı temel olarak şu işlemleri yapar:

    • Uygulamanın internete erişmesini engellemek / izin vermek
    • Uygulamanın sadece kablosuz ağ üzerinden internete erişmesine izin vermek / engellemek
    • Uygulamanın sadece mobil veri üzerinden internete erişmesine izin vermek / engellemek
    • Hangi uygulama interneti kullanıyor, nerelere bağlanıyor bunu göstermek
    • Bir ip ya da bir ip grubuna erişimi engellemek veya izin vermek

    Noroot ile örneğin Youtube uygulamasının sadece wi-fi üzerinden çalışmasına izin verebilirsiniz. Bu şekilde örneğin istenmeyen bir şekilde mobil veri üzerinden youtube'a girilmesini engelleyebilir ve mobil verinin tükenmesinin önüne geçebilirsiniz.

    Noroot ile uygulamaların internete erişmesini engelleme

    1. Google Play Store üzerinden Noroot güvenlik duvarını indirin ve telefona yükleyin.
    2. Daha sonra Yükleme bittikten sonra NoRoot güvenlik duvarı içinde Başla butonuna basın.
    3. Sizden Bağlantı isteği penceresi geldiğinde Tamam'a dokunun ve izin verin.
    4. Uygulamalar sekmesine gidin ve burada internete erişmesini istemediğiniz uygulamayı bulun.
    5. Uygulama içindeki kutuçuklara iki kere dokunun ve kırmızı X simgesinin gelmesini sağlayın
      Noroot güvenlik duvarı
    6. Yukarıdaki örnekte Whatsapp'in internete erişimi engellendi. Burada ilk kutucuk wi-fi ikinci kutucuk da mobil veridir. Bu şekilde Whatsapp hiç bir şekilde internete bağlanmayacaktır.

    Siz istediğiniz program için internete erişimi bu şekilde ayarlayabilirsiniz. NoRoot detaylı kullanım bilgisi için çözümün başındaki videoyu inceleyebilirsiniz.

    alattin alattin (16984)