Telefonda yazı yazarken kelimelerin altı çiziliyor

Örneğin WhatsApp'ta mesaj yazarken kelimelerin altı siyah ve mavi olarak çiziliyor. Siyah çizgiler kayboluyor ama bazı kelimelerin altı mavi çizili kalıyor.

Bu neden olur sorun ne olabilir? Daha önceden böyle bir şey yoktu.

omercik omercik (9418)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Telefonda yazı yazarken mavi çizgi çıkmasını nasıl kapatırım?

    Yazı yazarken altında mavi çizgi olmasını Gboard'ın ayarlarından kapatabilirsiniz. Gboard ayarlarına ulaşma şekli her telefona göre farklılık gösterebiliyor. Burada Android 7 üzerinde çalışan Huawei cihaz ile anlatacağım.

    1. Adım: Telefon Ayarlarına girin.

    2. Adım: Gelişmiş Ayarlar'a girin.

    gelişmiş ayarkar

    3. Adım: Dil ve giriş bölümüne girin.

    dil ve giriş

    4. Adım: Buradan Gboard'a tıklayın.

    gboard

    5. Adım: Neticede telefonunuzda bulmanız gereken yer burası. Gboard ayarlarının olduğu yer. Burayı bulduktan sonra "Metin düzeltme" seçeneğine tıklayın.

    gboard metin düzeltme

    6. Adım: Metin düzeltme bölümünde en alt kısımda "Yazım denetimi" seçeneği göreceksiniz. Bu yazım denetimi özelliğini kapatın.

    gboard yazım denetimi

    Bunu kapattıktan sonra artık telefonda yazı yazarken yazının altında mavi çizgi görmeyeceksiniz.

    Telefonda yazı yazarken mavi çizgi neden oluyor?

    Telefonunuzda yazı yazarken mavi çizgi olması, Google'ın klavye uygulaması Gboard'ın yazım denetimi özelliğinden kaynaklanıyor. Önceden bu özellik yoktu, yenilerde eklendi. Google Klavyede yazım denetimi açıksa, yazı yazarken bir hata yaptığınız zaman altı mavi çiziliyor. Tıpkı Word'de yazı yazarken kırmızı çizgi olması gibi düşünebilirsiniz.

    Örnek veriyorum Türkçe harf kullanmanız gereken bir kelimede Türkçe harf kullanmazsanız, Gboard burada hata yaptığınızı düşünüyor ve yazının altında mavi çizgi oluyor. Bu mavi çizgi "kardeş bu kelimede hata yaptın" demek.

    Mesela bazen "nasilsin" yazarız, ama o kelimenin doğrusu aslında "nasılsın" olmalıdır. Böyle yazdığınız zaman Google Klavye burada hata yaptığınızı varsayıp kelimenin altında mavi çizgi koyuyor.

    omercik omercik (9418)