Telefondan internet şubesine girmek güvenli mi?

Cep telefonundan internet bankacılığı yapmak internek şubesine girmek güvenli mi?

Normalde bilgisayardan işlem yapıyordum. Son dönemde okuduğum haberlerden açıkcası biraz tedirgin oldum. Cep telefonundan internet şubesine girsem parolam  çalınabilir mi?

ceyda ceyda (312)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Merhaba

    İnternet üzerinden yapılan bankacılık işlemlerin güvenirliği üst düzeydedir. Sistemsel olarak size bir sorun teşkil etmez ancak sizin telefonunuzu bilinçli bir şekilde kullanmanız son derece önemlidir.

    Aşağıdaki maddelere dikkat ederseniz sizin için faydalı olacaktır;

    - Telefonunuzun sisteminde bir anti virüs yazılımı yükleyin. Öneri ( Kaspersky = İndirmek İçin Tıkla)

    - Bilinmeyen kaynaklardan yazılım indirme ve kurma işlemi gerçekleştirmeyin.

    - Telefonunuz sistem yazılımlarını daima güncel tutun.

    - Güvenilir olmayan wifi ağından işlemlerinizi gerçekleştirmeyin.

    - Mobil bankacılık için oluşturduğunuz şifrenizi doğum tarihiniz vb gibi kolay tahmin edilebilecek, şifreler yerine daha güçlü şifreler belirleyin.

    - Tefonunuz güveniliği için ekran kilidini mutlaka aktif edin. Mümkünse desenli kilit şifresini uygulayın

    - Mobil bankacılık uygulamanız Tek Şifre (Tek kullanımlık şifre) özelliğini destekliyorsa aktif edin.

    - Mobil bankacılık giriş bilgilerinizi facebook vb. gibi sosyal medya ağları üzerinden ileti olarak bir başka kişiye göndermeyin .

    - Mobil bankacılık işlemlerinizi bitirdikten sonra uygulamadan çıkış yapmayı unutmayın.

    - Mobil bankacılık uygulamanızın güncellemelerini kontrol edin ve daima güncel tutun.

    Bunun dışında @alattin adlı uzmanımızın yazdığı bir makale var. Makale bilgisayar bankacılığı için olsa da alınması gereken önlemler aşağı yukarı aynı. Makaleye ulaşmak için Tıkla

    Umarım Faydalı Olmuştur...

    tahatugyan tahatugyan (1206)